آبیاری کنترل از راه دور

آبیاری کنترل از راه دور

دستگاه آبیاری که قابلیت کنترل توسط تلفن‌همراه، تایمر و سنسور رطوبتی الکترونیکی بدون نیاز به اپراتور را دارد، ساخته شد.

به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، این دستگاه آبیاری کنترل با تلفن همراه، تایمر الکترونیکی و سنسور رطوبتی الکترونیکی که قابلیت باز و بسته کردن شیر برقی را با قابلیت آبیاری موجی دارد، با همت یک دانشجوی کارشناسی ارشد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده است.

“برهان محمدی نوکنده” دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی آب واحد علوم و تحقیقات و مجری این طرح گفت این دستگاه دارای قابلیت کنترل از سراسر کشور و تمام نقاطی است که تحت پوشش شبکه مخابراتی کشور باشند.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه دارای سه حالت مختلف آبیاری است افزود، آبیاری با تلفن همراه و تایمر الکترونیکی حالت ابتدایی این دستگاه است که با توجه به محاسبات انجام شده از روی فرمول (پنمن- مانتیس) یا هر فرمول دیگری برای برآورد نیاز آبی گیاه در فصل رشد درنظر گرفته شده است.

برهان محمدی به حالت دوم این دستگاه یعنی آبیاری موجی اشاره کرد و گفت، در علم مهندسی خصوصا در بخش آبیاری سطحی به وسیله فارو، جلوگیری از رواناب و هدر رفت آب از انتهای مزرعه (فارو) مسئله مهمی است و یکی از این روش‌ها آبیاری موجی است که به علت عدم وجود امکانات معمولا بکار برده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد، به محض آنکه آب به انتهای فارو رسید جریان قطع شده و به آب فرصت نفوذ داده می‌شود و بعد از مدت زمان مشخص، مثلا ‪ ۱۰‬دقیقه جریان برقرار شده و این سیکل ادامه می‌یابد.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات گفت، حالت سوم، سنسور رطوبتی، در واقع متمایزکننده این دستگاه از نمونه‌های داخلی مشابه است که با بررسی‌های انجام شده از سازمان ثبت اختراعات و مالکیت‌های صنعتی نمونه‌های مشابه این دستگاه تا حدودی در کشور موجود است، ولی هیچ یک دارای سنسور رطوبتی هوشمند نبودند و آبیاری با این روش هر نوع نیاز به زارع و اپراتور آبیاری و برآورد نیاز آبی گیاه را از سیستم آبیاری حذف می‌کند.

وی اظهار داشت، در این روش از اهم‌متر برای اندازه‌گیری رطوبت خاک استفاده شده است، که به محض آنکه رطوبت خاک به حد اشباع رسید شیر آب بسته شده و به مرور زمان که رطوبت خاک کاهش یافت و به حد مجاز از قبل تعیین شده رسید با کاهش عقربه اهم‌متر شیر آب باز شده و آبیاری تا حد اشباع انجام می‌شود.

بنا بر این گزارش، مشابه این دستگاه تاکنون ساخت نشده است و در کل ضریب اطمینان دستگاه حدود ‪ ۸۰‬درصد برآورد شده که به علت عدم وجود امکانات کافی ‪ ۲۰‬درصد خطا برای آن در حالت آبیاری با تلفن همراه در نظر گرفته شده است. ولی در حالت‌های آبیاری موجی و آبیاری با سنسور رطوبتی الکترونیکی ضریب اطمینان آن به ‪ ۹۰‬درصد خواهد رسید

منبع:تحقیقستان

افشاگری,اخبار جدید,افشاگری نیوز,افشاگری روز,افشاگری جدید,افشاگری

همچنین ببینید

مقاله و تحقیق درمورد هزارپا

مقاله و تحقیق درمورد هزارپا

مقاله و تحقیق درمورد هزارپا هزارپا حشره ای از شاخه بندپایان و از رده هزارپایان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *