کانال تلگرام تحقیقستان

آموزش افزایش اعتماد به نفس

آموزش افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به راحتی به بیان خواسته های خود می پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.

به کمی خود اعتماد به نفس نیاز دارند تا گوشی تلفن را بردارند و شرکت بزرگی تماس بگیرند و کالای و خدمات خود را به شرکت بفروشند و سود زیادی کنند،اما این کار را انجام نمی دهند

تقویت اعتماد به نفس

در ابتدای این مطلب باید این نکته را یادآوری کنم که اعتماد به نفس و عزت نفس از یکدیگر جدا نیستند و هم پوشانی های بسیاری دارند اما هر دو مقوله یکی نیستند درواقع می توان گفت اعتماد به نفس زیرمجموعه ی عزت نفس است.

هرکسی دوست دارد کمی اعتماد به نفس بیشتر داشته باشد،اعتماد به نفس مثل پول است که هرکس دوست دارد کمی بیشتر داشته باشد.اما ابتدا باید به تعریفی دست پیدا کنیم که معنی اعتماد به نفس را در ذهن ما روشن کند و هم چنین توانایی تشخیص فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس را پیدا کنیم

اعتماد به نفس یعنی چه؟

اعتماد به نفس یعنی توانایی ذهنی و مهارت در انجام کاری

یعنی خودباوری در زمینه ای خاص، برای مثال فردی درزمینه ی نواختن گیتار مهارت بالایی دارد و در آن حس اعتماد به نفس بالایی می کند همان فرد ممکن است در زمنیه ی فروشندگی به شدت دچار کمبود اعتماد به نفس شود.

برای مثال خود من در زمینه ی رانندگی به شدت احساس اعتماد به نفس می کنم اما درزمینه ی نقاشی و خطاطی به شدت احساس عدم اعتماد به نفس می کنم

راه حل برای افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه ای باید دو مورد را به شدت تقویت کنید :

یکی تصویر ذهنی خود نسبت به زمینه ای که می خواهید در آن به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید و دیگری در زمینه ی تقویت مهارت ها است.

یعنی شما باید در ذهن خود به این باور برسید که می توانید راننده ی خوبی باشید و به همان نسبت که روی ذهن خود کار می کنید باید مهارت رانندگی خود را هم تقویت کنید یعنی باید مدتی را در روز به تجسم درزمینه ی رانندگی بپردازید و سپس مدتی را نیز به تمرین رانندگی بپردازید با این فرمول می توان در هر زمینه ای اعتماد به خود را افزایش داد

آیا اعتماد به نفس اکتسابی است یا ذاتی است؟

این که می شود اعتماد به نفس را یاد گرفت بله می توان، با تمرینات ذهنی و فیزیکی می توان در هر زمینه ای اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید اما نباید این مورد را هم از یاد ببریم که بخشی از اعتماد به نفس به استعدادهای ما مربوط است، فردی که به طور ذاتی استعداد بسیار بالایی در فوتبال دارد اگر ذهن باورهای ذهنی خود را تقویت کند و به تمرینات فیزیکی هم بپردازد بیشتر از کسی پیشرفت می کند که استعداد ندارد.

برای مثال خود من درزمینه ی فوتبال به شدت بی استعداد هستم ممکن است با اصلاح باورهای ذهنی و هم چنین تمرین کردن زیاد بتوانم مهارت فوتبال بازی کردن خودم را ارتقا بخشم و بسیار بهتر از قبل بازی کنم اما من استعداد خاصی در فوتبال ندارم و حداکثر یک بازیکن معمولی می شوم و احتمالا هیچ گاه تبدیل به یک ستاره ی فوتبال نشوم.

این نکته را به یاد داشته باشید که شما در هر زمینه ای می توانید اعتماد به نفس خود را بهبود دهید حتی من هم که چیزی از فوتبال بلد نیستم می توانم اعتماد به نفس خود را در فوتبال افزایش دهم.

همان طور که بیان شد اعتماد به نفس موردی است برای مثل ممکن است شما در زمینه های زیر دارای اعتماد به نفس بالایی باشید :

رانندگی

فوتبال بازی کردن

نویسندگی

خوانندگی

اما در عوض بخش هایی هم دارای اعتماد به نفس بسیار پایین باشید مثلاً:

فروشندگی

برقراری رابطه با افراد جدید

سخنرانی

این نکته را فراموش نکنید که با تمرین و تکرار می توان هر مهارتی را به دست آورد و اعتماد به نفس خودتان را در آن افزایش دهید.اما باید بهای آن را بپردازید.ممکن است در اوایل کار اشتباه کنید و گند بزنید اما نباید پا پس بکشید و باید ادامه دهید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به سطح مهارتی که می خواهید برسید.

با تمرین و تکرار می توان هر مهارتی را به دست آورد و اعتماد به نفس خودتان را در آن افزایش دهید.

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

همان طور که بیان شد به در دو زمینه باید مهارت های خود را تقویت کنیم و اهرم های قدرتمندی بسازیم یکی ذهنی و دیگری فیزیکی

در زمینه ی ذهنی می توانید هرروز مدتی کاری را که می خواهید در آن پیشرفت کنید را در ذهن خود تجسم کنید که به آسانی آن را انجام می دهید،مثلاً تجسم کنید که به آسانی با تمام تسلط در حال رانندگی هستید،با این کار بخش ذهنی خود را قوی می کنید و کاری می کنید که ذهنتان باور کند که شما می توانید موفق شوید سپس باید به تمرین فیزیکی بپردازید، باید مهارت خود را هم بهبود ببخشید و خود را قوی تر از قبل کنید باید هرروز زمانی را به تمرین درزمینه ی رانندگی بپردازید.

همان طور که گفتیم اعتماد به نفس موردی است ممکن است شما در ورزش وزنه برداری دارای توانمندی بالا و اعتماد به نفس بالایی باشید اما وقتی زمان مسابقه فرامی رسد خود را می بازید و نمی توانید باقدرت واقعی خود وزنه بزنید مثالی از خودم هم برایتان می زنم :

من در رانندگی اعتماد به نفس بالایی دارم یعنی هم مهارت ذهنی و مهارت فیزیکی بالایی دارم اما وقتی پدرم سوار ماشین من می شود به شدت استرس می گیرم و دست پایم را گم می کنم و اعتماد به نفس خودم را از دست می دهم،اعتماد به نفس می تواند بسیار کلی یا بسیار جزئی باشد.

باید توجه داشته باشید که تعریف اعتماد به نفس با عزت نفس بسیار هم پوشانی دارد اما با توجه به این که می خواهیم این مورد بسیار واضح برای شما روشن شود بخش هایی که با عزت نفس هم پوشانی داشت را در این مقاله تقریباً حذف کرده ایم

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه ای باید بدانید به کجا می خواهید بروید و چقدر می خواهید پیشرفت کنید

باید هدفتان از پیشرفت را مشخص کنید،مثلاً مشخص کنید درزمینه ی یادگیری رانندگی امروز به خودتان نمره ی ۳ می دهید و اعتماد به نفس پایینی در زمنیه ی رانندگی دارید و می خواهید پیشرفت کنید و به نمره ی۶برسید،باید بتوانید پیشرفت خود را اندازه بگیرید تا در بین راه مأیوس مشوید،اغلب افراد پیشرفت نمی کنند چون نمی دانند به چه مقداری می خواهند برسند.پس برای هر حوزه ای که می خواهید در آن پیشرفت کنید یک هدف بگذارید و سعی کنید با تمرینات ذهنی و جسمی و داشتن مداومت به اهداف خود برسید.

نکته ی مهمی که باید رعایت کنید این که لطفاً اهداف درست انتخاب کنید و آرمان گرایانه تصمیم نگیرید.برای مثال اگر امروز احساس می کنید در رانندگی اعتماد به نفس تان از ده نمره در حال حاضر عدد ۳ است،لطفاً هدف نگذارید که در ده روز اعتماد به نفس خود را به عدد ۱۰ برسانید.شاید بگویید که خوب است و پیشرفت می کنیم اما اگر هدف بگذارید و به آن نرسید باعث کاهش عزت نفس تان می شود.به جای این که یک دفعه هدف بگذارید که از ۳ به ۱۰ برسید.

یادتان باشد تغیرهای بسیار بزرگ اغلب اوقات به شکست منتهی می شوند،برای مثال اغلب مردم اواخر سال بین بهمن ماه و اسفندماه تصمیم می گیرند که در سال جدید فردی جدید بشوند مثلاً می نویسند:

یک زبان جدید یاد بگیرند

در رشته ی موردعلاقه ی خود ادامه تحصیل بدهند

درامدشان را ۱۰۰درصد افزایش بدهند

از وقتشان بهتر استفاده کنند

۵۰ جلد کتاب مطالعه کنند

به باشگاه ورزشی بروند و رژیم هم بگیرند تا لاغرتر یا چاق تر شوند

در سال جدید هم برای مدت کوتاهی مثلاً تا اردیبهشت ماه به برنامه ی خود پایبند هستند و هفته ای یک کتاب می خوانند و به باشگاه می روند و ورزش می کنند و رژیم خود را هم مراعات می کنند.

اما از ماه سوم خسته می شوند و دیگر ادامه نمی دهند و روال زندگی سابق خود را پیش می گیرند، این ها به خاطر این است که از روند طبیعی زندگی خارج شده اند ،در جهان طبیعت تغییرات به مرور زمان اتفاق می افتند،

خوب که دقت می کنیم متوجه می شویم که :

هیچ کس یک شبه ورشکسته نمی شود

هیچ رابطه یک شبه از بین نمی رود

هیچ فرزندی یک شبه بزرگ نمی شود

هیچ درختی یک شبه محصول نمی دهد

دنیا طوری برنامه ریزی شده که تغییرات به مرور اتفاق می افتند،با مرور زمان تغییرات ایجاد و تثبیت می شوند، پس تصمیم بگیرید که هر بار کمی بهتر از دفعه ی قبل باشید،آن وقت معجزه را احساس می کنید.

منبع: تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *