کانال تلگرام تحقیقستان

اثرات دود سیگار بر سلامت فرد و اطرافیان

اثرات دود سیگار بر سلامت فرد و اطرافیان

سیگار تحمیلی یا سیگاری دست دوم کسی است که به صورت غیر داوطلبانه در معرض استنشاق دود سیگار قرار می‌گیرد.

باید توجه داشت این تعریف برای کلیه مواد دخانی از جمله پیپ، قلیان، انفیه و … صادق است، چراکه خود فرد سیگاری، بخش قابل توجهی از دود سیگار را بیرون می‌دهد اما اطرافیان او، تمام دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کنند و به این ترتیب، این افراد، ناخواسته دچار عوارض ناشی از سیگار می‌شوند که شامل موارد زیر است:

-سوزش شدید چشم و اشک ریزش و قرمزی چشم

-سوزش، خارش و آب ریزش از بینی

-سرفه و احساس تنگی نفس

-خس خس کردن سینه

-احساس تهوع و بی‌اشتهایی

-سردرد و احساس سیاهی رفتن چشم یا سرگیجه

بیماری‌های قلبی و عروقی مانند سکته‌های قلبی و مغزی (۳۰ درص از بیماری‌های قلبی و عروقی در میان غیر‌سیگاری‌هایی دیده می‌شود که با سیگاری‌ها زندگی می‌کنند.

 در دود سیگار چه ترکیب های سمی ای وجود دارد؟

دود سیگاراعتیاد به سیگار در واقع وابستگی فرد به نیکوتین می باشد. نیکوتین با فعال کردن سیستم پاداش دوپامینی باعث اعتیاد به سیگار می‌شود.
دود سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ نوع ماده سمی گوناگون است که شامل آلدئیدها، اسیدها، اکسیدها، ترکیبات فنلی، آلکالوئیدها، مواد رنگی، ترکیبات هیدروژنه و مواد رادیواکتیو می باشد. دمای آتش سیگار در حدود ۸۰۰ درجه سانتیگراد است که سبب تبدیل برخی از ترکیبات سیگار به مواد سرطانی می شود.

فردی که به سیگار اعتیاد دارد ممکن است از انواع مختلفی از مشکلات و بیماری‌ها رنج ببرد. افراد سیگاری بیشتر از عفونت‌های تنفسی رنج می‌برند. افراد سیگاری ممکن است به برخی بیماری‌های خطرناک و کشنده مانند سرطان ، بیماری‌های قلبی و عروقی و ریوی مبتلا شوند. مشکلات دیگری نیز می‌تواند ایجاد شود که کلیه‌ها ، کبد و پانکراس را تحت تأثیر قرار می‌دهد

منبع: تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *