انشا درمورد سیزده ابان

انشا درمورد سیزده ابان

انشا درمورد سیزده ابان

روز سیزدهم آبان در تقویم بنام روز دانش آموز نامگذاری شده است . این روز یادآور حادثه ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ است . در سال تحصیلی ۱۳۵۷ دانشگاه تهران به محلی برای جمع شدن مخالفان رژیم شاهی تبدیل شده بود و مردم برای شنیدن آخرین خبرهای انقلاب و راهپیمایی در دانشگاه جمع می شدند .

در آن زمان مردم دیگر از ماموران حکومت نظامی نمی ترسیدند و رژیم شاه در حال از بین رفتن بود . از مهر ماه ۵۷ معلمان به فکر برگزار کردن اعتصاب بودند ، اما بین آن ها هماهنگی وجود نداشت .

البته آن زمان بعضی از معلم ها دست نشانده رژیم شاهی بودند و مخصوصا برای طرفداری از شاه به شغل معلمی انتخاب شده بودند تا رژیم فاسد شاه را در نظر دانش آموزان خوب جلوه دهند .

در نیمه دوم سال ۵۷ مدارس نیمه تعطیل شده بود و دانش آموزان به تشویق معلم ها مدارس را تعطیل می کردند و به راهپیمایی علیه شاه می رفتند .

روز سیزدهم آبان ، دانش آموزان دبیرستان های نزدیک دانشگاه تهران ، مدارس را تعطیل کردند و به سمت دانشگاه راهپیمایی کردند . ماموران رژیم شاهی با شلیک تیر هوایی و گاز اشک آور به مقابله با دانش آموزان پرداختند و دانش آموزان شعارهای مرگ بر شاه و معلم به پا خیز محصلت کشته شد سردادند . قرار بود راهپیمایی تا منزل آیت الله طالقانی ادامه پیدا کند .

مردم شعار می دادند و سربازان را تشویق می کردند تا به مردم ملحق شوند . ناگهان یکی از سربازان که تحت تاثیر مردم قرار گرفته بود قصد داشت به مردم ملحق شود که فرمانده او به سمت وی شلیک کرد و درگیری شروع شد .

بدین ترتیب نظامیان وارد دانشگاه شده و شروع به تیراندازی به سمت دانش آموزان کردند و چند تن از مردم غیر مسلح را کشتند . کارکنان انقلابی تلویزیون صحنه های درگیری نظامیان با مردم غیر مسلح را ضبط کرده و به مدت ۲ دقیقه در تلویزیون نمایش دادند . به این ترتیب تمام مردم ایران از رژیم شاهی خشمگین شدند .

شاه که سلطنت خود را در حال نابودی می دید در پیامی که در ۱۵ آبان از تلویزیون پخش شد گفت ” من صدای انقلاب شما ملت ایران را شنیدم !”

امام خمینی در پیامی شاه را مسئول تمام خرابی ها و خیانت ها دانست .

گردآوری توسط: تحقیقستان

2476

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقستان
توسط
تومان

از آخرین مقالات و تخفیفات هیجان انگیز تحقیقستان باخبر شوید!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .