کانال تلگرام تحقیقستان

بنیاد تعاون بسیج

بنیاد تعاون بسیج

مؤسسه ای غیرانتفاعی, با شخصیت حقوقی و مالی مستقل و وابسته به نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این تعریفی است که در ماده یک از اساسنامه ٢٩ ماده ای بنیاد تعاون بسیج آمده این اساسنامه که بر روی وب سایت سازمان بسیج حقوق دانان قابل دسترسی است, مصوب هفتم مرداد ١٣٧۵ است و ٢۵ مرداد ١٣٧۵ ابلاغ شده است در پایان اساسنامه بنیاد تعاون بسیج آمده این اساسنامه در ۲۹ ماده و ۶ تبصره در تاریخ ٧ ۵ ١٣٧۵ به تصویب مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا رسید

اهداف بنیاد

ماده دو این اساسنامه ابراز دارد که «مرکز اصلی بنیاد در تهران است و برابر ضوابط اساسنامه می تواند در مراکز استان ها نمایندگی ایجاد نماید». همچنین اهداف بنیاد در اساسنامه در ماده چهارم به این شرح است: «الف؛ ایجاد فرهنگ تعاون و همکاری در میان بسیجیان و پشتیبانی و هدایت آنها جهت استفاده از تسهیلات اقتصادی دولت» و «ب؛ ارائه خدمات به بسیجیان در ابعاد فرهنگی و هنری، علمی و آموزشی، مسکن، وام، مصرف و بهداشت و درمان».

طبق ماده ششم اساسنامه وظایف بنیاد در اجرای بند (الف) ماده چهار، در سه قسمت آمده است: «هدایت و پشتیبانی از بسیجیان برای تشکیل شرکت های تعاونی و سهامی»، «هدایت و پشتیبانی از بسیجیان جهت اخذ مجوزها و موافقت های اصولی و اعتبارات دولتی» و «هدایت و پشتیبانی از بسیجیان جهت استفاده از تسهیلات قانونی ویژه بسیجیان و ایثارگران».

گروه بنیاد

در قسمت «گروه بنیاد» که بر روی وب سایت «بنیاد تعاون بسیج» قرار گرفته، نام شرکت هایی است که به نظر می رسد از زیر مجموعه های بنیاد باشند. یکی از این شرکت ها را شاید آنها که سفرهای بین شهری زیادی دارند، به چشمشان خورده باشد؛ «جوان سیر ایثار». در توضیح این شرکت آمده: «شرکت در دی ماه سال ۱۳۸۰ با هدف خدمت رسانی و ساماندهی حمل ونقل زمینی جامعه هدف با موضوع فعالیت حمل ونقل داخلی، بین المللی، خدمات هوایی، سیاحتی و زیارتی در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز نمود».

شرکت دیگر «مؤسسه تأمین درمان بسیجیان» است؛ هرچند اطلاعات خاصی بر روی وب سایت این شرکت موجود نیست؛ ولی نوع فعالیت آن را می توان از روی نامش حدس زد؛ ارائه خدمات درمانی.

دیگر شرکتی که در سایت بنیاد قرار گرفته، «ریل ترابر سبا» است. با توجه به وب سایت این شرکت، به نظر می رسد «ریل ترابر سبا» در بخش حمل ونقل ریلی فعالیت می کند و صاحب واگن های قطار است. در مطلبی که تحت عنوان «معرفی قطارهای لوکس غدیر» بر روی وب سایت این شرکت قرار دارد، آمده: «قطارهای ویژه غدیر به عنوان مجلل ترین، ایمن ترین و پرسرعت ترین قطار کشور با رعایت استانداردهای روز دنیا به سفارش شرکت ریل ترابر سبا و با بهره گیری از توان خبره ترین متخصصان داخلی تولید شده است و هم اکنون همه روزه در مسیرهای تهران- مشهد و برعکس و همچنین به صورت یک روز در میان در مسیر اصفهان- مشهد و برعکس آماده خدمت رسانی به هم میهنان عزیز هستند. شرکت ریل ترابر سبا با افتخار خدمات ویژه خود را با رعایت حقوق مسافران با عادلانه ترین قیمت در اختیار تمامی اقشار جامعه ایران اسلامی قرار می دهد».

در آگهی تأسیس شرکت «ریل ترابر سبا» که مهر ١٣٨٨ در روزنامه رسمی کشور منتشر شد، یکی از موضوعات شرکت، «جابه جایی ریلی بار و مسافر»، «انجام تمام پروژه های مرتبط با حمل ونقل ریلی» و… ذکر شده است. همچنین در آگهی تأسیس، شرکت از نوع «سهامی خاص» ذکر شده است.

«مؤسسه تأمین مسکن بسیجیان» دیگر شرکتی است که در وب سایت نامش آمده است. «مؤسسه علمی رزمندگان» و «شرکت حسابرسی کوثر» دو شرکت دیگر از مجموعه شرکت های بنیاد تعاون بسیج است. در توضیحات «مؤسسه علمی رزمندگان» آمده: «مؤسسه خدمات علمی، آموزشی رزمندگان اسلام طی ٢۵ سال خدمت، موفق به اجرای برنامه های مختلف علمی-آموزشی شده است. این مؤسسه درحال حاضر در عرصه های مختلفی مانند برگزاری کنکورهای آزمایشی، آزمون های المپیاد و پیشرفت تحصیلی، برگزاری دوره های المپیادی، اجرای طرح جامع آیه های تمدن، تأسیس و اداره مدارس و آموزشگاه های علمی، فنی و حرفه ای، زبان و کامپیوتر و تألیف، نشر و توزیع کتب و نرم افزارهای کمک آموزشی، اجرای دوره ها و آزمون های علمی مانند لیگ علمی، ارتقای سطح علمی پزشکان عمومی و… فعالیت می کند».

۶ مؤسسه در اساسنامه

در ماده هفتم اساسنامه بنیاد تعاون بسیج، شش مؤسسه معرفی شده است که «ارائه خدمات مذکور در بند (ب) ماده چهار به بسیجیان، صرفا از طریق آنها و بدون ایجاد شرکت یا مؤسسه دیگری صورت می گیرد»؛ ماده چهار در دو بند «الف» و «ب» اهداف بنیاد را تشریح می کند که در بند «ب» آن آمده از طریق «ارائه خدمات به بسیجیان در ابعاد فرهنگی و هنری، علمی و آموزشی، مسکن، وام، مصرف و بهداشت و درمان». شش مؤسسه ای که نامشان در اساسنامه آمده عبارت اند از: «مؤسسه فرهنگی هنری رزمندگان اسلام»، «مؤسسه قرض الحسنه بسیجیان»، «مؤسسه تأمین درمان بسیجیان»، «مؤسسه تأمین مسکن بسیجیان»، «مؤسسه تأمین اقلام مصرفی بسیجیان» و «مؤسسه خدمات علمی و آموزشی رزمندگان».

ماده هشتم اساسنامه می گوید: «مؤسسات فوق الذکر، غیرانتفاعی هستند و هزینه های خود را از بنیاد دریافت می نمایند و به منظور کمک به تأمین هزینه ها می توانند با تصویب هیئت مدیره بنیاد بخشی از خدماتشان را برابر ضوابط و قیمت مصوب هیئت مدیره بنیاد، به عموم مردم ارائه دهند».

البته در بین این مؤسسه ها، «مؤسسه قرض الحسنه بسیجیان» شناخته شده تر از بقیه است. چراکه چندسالی می شود که دیگر با نام بانک «مهر اقتصاد» دیده و شنیده می شود. در بخش تاریخچه وب سایت بانک «مهر اقتصاد» آمده: «بانک مهر اقتصاد از ابتدای شروع فعالیت خود با نام مؤسسه قرض الحسنه بسیجیان در سال ١٣٧٢ با هدف ایجاد زمینه های مساعد جهت رشد اقتصادی جامعه و ارتقای سطح رفاه اجتماعی آحاد ملت آغاز به کار کرد.

در سال ١٣٧٩ به دلیل رشد و توسعه مؤسسه و جوابگونبودن فعالیت های قرض الحسنه برای پاسخ گویی به نیازهای مشتریان درخواست تبدیل از مؤسسه قرض الحسنه به مؤسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد و به این ترتیب مؤسسه از سال ١٣٨١ حائز شرایط ارتقا به مؤسسه مالی و اعتباری شناخته شد». در همین بخش از وب سایت، «روند تأمین سرمایه و افزایش آن» این گونه نوشته شده: «سرمایه اولیه بانک در سال ١٣٧٢ مبلغ ١٠ میلیون ریال هبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده که طی دو مرحله به مبلغ ١۵٠٠ میلیارد ریال افزایش و در آخرین مرحله به منظور صدور مجوز قطعی فعالیت بانک مهر اقتصاد، این مبلغ به ۴١٠٠ میلیارد ریال افزایش یافت».

شرکت های تابعه «مهر اقتصاد»

در بخشی از وب سایت این بانک نیز شرکت های تابعه «مهر اقتصاد» آمده است: «کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان»، «تجلی مهر ایرانیان»، «فراسوی شرق» و «شرکت آتیه سازان مهر اقتصاد».

شرکت «کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان» در زمینه بازار بورس فعالیت می کند. آن طور که در قسمت «درباره ما» وب سایت این شرکت نوشته شده، سال تأسیس این شرکت ١٣٧٩ است. در بخش دیگری از این وب سایت، مجوزهای اخذشده در زمینه های «خریدوفروش اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس و فرابورس»، «معاملات اینترنتی»، «معاملات آنلاین»، «معاملات قراردادهای آتی سهام در بورس اوراق بهادار»، «سبدگردانی و مدیریت پرتفوی»، «مشاور پذیرش»، «مشاور عرضه» و «آتی کالا» عنوان شده است.

شرکت «تجلی مهر ایرانیان» دیگر شرکت زیرمجموعه بانک مهر اقتصاد است که می توان به نوعی آن را زیرمجموعه «بنیاد تعاون بسیج» هم دانست. «تجلی مهر ایرانیان» شرکتی «هلدینگ، عمران و ساختمان» است. در بخش تاریخچه این شرکت آمده: «شرکت تجلی مهر ایرانیان در تاریخ نهم تیرماه ١٣٨٨ به عنوان یکی از شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان که راهبری و هدایت چهار شرکت عمرانی و یک شرکت طراحی و نظارت را عهده دار می باشد به منظور فعالیت در کلیه امور ساختمانی، اقتصادی و بازرگانی در تهران در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری به ثبت رسید.

در اوایل سال ١٣٩٠ در راستای تصمیمات اتخاذشده به عنوان هلدینگ عمران و ساختمان شروع به فعالیت نمود که بر همین اساس سهام شرکت های سازندگی انصار، کوثر آذربایجان، کوشاپایدار، فراسوی شرق و افتخار خوزستان به هلدینگ مذکور منتقل شد. سپس در اواخر سال ١٣٩٢، براساس سیاست های شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، کلیه سهام شرکت فراسوی شرق به استثنای یک سهم به بنیاد تعاون بسیج واگذار شد».

«فراسوی شرق» هم یکی دیگر از شرکت های زیرمجموعه «مهر اقتصاد» است. این شرکت در وب سایتش، خود را این گونه معرفی کرده است: «شـرکت فـراسوی شـرق در تاریخ ١١/٢٢/١٣۶٨ تحت شماره ۶٣٠۵ اداره ثبت شرکت های مشهد به ثبت رسیده است و یکی از شرکت های تابعه شرکت تجلی مهر ایرانیان (هلدینگ عمران و ساختمان) و همچنین عضو انجمن صنفی انبوه سازان استان خراسان رضوی می باشد».

این شرکت «در زمینه طراحی و محاسبه، اجرا و نظارت بر پروژه های عمرانی، ابنیه، معماری راه و باند، امور سد سازی و اجرای پروژه های تأسیساتی اعم از برقی و مکانیکی و اجرای کلیه خطوط انتقال و توزیع شهری (در زمینه آب و فاضلاب) فعالیت دارد».

اما روی صفحه نخست وب سایت «آتیه سازان مهر اقتصاد» تنها یک ساعت نمایان است و نوشته «سایت در دست ساخت می باشد». در اطلاعاتی که بر روی وب سایت بانک مهر اقتصاد آمده، اهداف تأسیس «آتیه سازان مهر اقتصاد» این گونه معرفی شده است: «ایجاد انگیزه و افزایش تعهد سازمانی»، «تبدیل شدن به نماد همبستگی و اتحاد کارکنان بانک»، «جلب و ارتقای مستمر رضایت پرسنل»، «کمک به معیشت پرسنل» و «خلق ارزش افزوده و کسب سود به منظور حفظ ارزش پول سرمایه گذاران شاغل و بازنشسته بانک».

در همان قسمت هم سهامداران شرکت «آتیه سازان مهر اقتصاد»، «کلیه کارکنان شاغل (قراردادی موقت؛ قراردادی رسمی؛ خرید خدمت؛ پاسداران مأمور در بانک) و خانواده های آنها»، «کارکنان غیرشاغل بانک (بازنشسته؛ کارمند ازکارافتاده کلی؛ خانواده متوفی و شهداء بانک)» و «کلیه پرسنل خدماتی و پاره وقت و ساعتی (با حداقل حضور ۵٠ ساعت در ماه) و مشاور بانک و خانواده آنان» ذکر شده است.

مالیات بنیاد

ماده ١٢ در اساسنامه بنیاد تعاون بسیج، چندین سال پیش باعث چالشی بین سازمان امور مالیاتی و بنیاد شده بود. ماده ١٢ می گوید: «درآمدهای مجموعه بنیاد (بنیاد، نمایندگی های بنیاد، مؤسسات و شعب آنها) مشمول ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم می باشد».

در ماده ١٣٣ قانون مالیات های مستقیم آمده است: «صد درصد (١٠٠%) درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، شرکت های تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه های آنها از مالیات معاف است». این ماده یک تبصره هم دارد که در آن چنین آمده است: «دولت مکلف است معادل مالیات بر درآمد متعلق به آن قسمت از سود ابرازی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را که با تصویب مجمع عمومی برای سرمایه گذاری در شرکت های تعاونی روستایی اختصاص داده می شود، پس از وصول و واریز آن به حساب درآمد عمومی کشور، از محل اعتبار ردیف خاصی که به همین منظور در قانون بودجه کل کشور پیش بینی می شود در وجه سازمان مذکور مسترد نماید».

شکایت به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

درباره همین ماده، سال ١٣٨٢ سازمان امور مالیاتی در بخش نامه ای معافیت مالیاتی بنیاد تعاون بسیج را لغو کرد. اما بنیاد تعاون بسیج از این بخش نامه به «هیئت عمومی دیوان عدالت اداری» شکایت برد. موضوع این شکایت هم «ابطال بخش نامه شماره ٣٨٣٧٣ مورخ ١۶/٧/١٣٨٢ سازمان امور مالیاتی» عنوان شده بود. نهایتا در تاریخ تیرماه ١٣٨۵ رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شد.

در مقدمه شکایت بنیاد تعاون آمده است: «شاکی به شرح دادخواست تقدیمی اعلام داشته است، بنیاد تعاون بسیج با استناد به ماده ١٢ اساسنامه مصوب ٢۵/۵/١٣٧۵ که به تصویب و توشیح مقام معظم فرماندهی کل قوا رسیده است، مشمول ماده ١٣٣ قانون مالیات های مستقیم تلقی گردیده و از پرداخت مالیات معاف می‎باشد. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با استناد به اساسنامه مذکور طی بخش نامه‎های ۴٨٨٨۶/٧۵٩۵/۴/٣٠ مورخ ٢٩/٩/١٣٧٨ و شماره ۵٧١۶/١٠۶۶/۴/٣٠ مورخ ٢٧/٣/١٣٧۴ معاونت درآمدهای مالیاتی و شماره ۴٩٣۶-٢١١ مورخ ٩/۶/١٣٨٢ سازمان امور مالیاتی بر معافیت مالیاتی بنیادهای تعاون تأکید نموده است.

حالیه سازمان امور مالیاتی با استناد به نظریه مقام معظم رهبری که در جریان تصویب اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم با اجابت درخواست ریاست مجلس شورای اسلامی، لغو معافیت های مالیاتی موردی برای نهادها و بنیادها به شرح «دستورالعمل یکسان سازی مالیات بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای فعالیت اقتصادی» را مورد نظر قرار داده‎اند، اقدام به صدور بخش نامه غیرقانونی شماره ٣٨٣٧٣ مورخ ١۶/٧/١٣٨٢ نموده و لغو معافیت مالیاتی بنیادهای تعاون نیروی مسلح و مؤسسات تابعه آنها را اعلام کرده است». شاکی در این شکایت دلایل معافیت از مالیات را مطرح کرده ولی نهایتا رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بر این اساس بود: «هر چند حسب ماده ١٢ اساسنامه مورخ ٧/۵/١٣٧۵ بنیاد تعاون بسیج که به تصویب مقام معظم رهبری رسیده، درآمدهای مجموعه بنیاد مزبور مشمول ماده ١٣٣ قانون مالیات های مستقیم مصوب ١٣۶۶ بوده و در نتیجه از پرداخت مالیات بر درآمد معاف بوده است، لیکن با عنایت به مندرجات لایحه جوابیه مبنی بر اینکه در جریان اصلاح مقررات قانون مالیات های مستقیم، لغو معافیت های موردی برای نهادها و بنیادها از جمله معافیت بنیاد تعاون بسیج از پرداخت مالیات بر درآمد (به استثناء آستان قدس رضوی و دو آستان مقدس دیگر) مورد موافقت معظم له قرار گرفته و اصلاحیه مزبور بر این مبنا تدوین و تصویب شده و از تاریخ ١/١/١٣٨١ لازم الاجرا بوده است. بنابراین بخش نامه شماره ٣٨٣٧٣ مورخ ١۶/٧/١٣٨٢ سازمان امور مالیاتی مبنی بر لغو معافیت مالیاتی کلیه بنیادهای تعاون نیروهای مسلح از جمله بنیاد تعاون بسیج به تجویز ماده ٢۵۵ مکرر و ماده ٢۵٨ قانون مالیات های مستقیم تنظیم و صادر شده است، مغایرتی با قانون ندارد و خارج از حدود اختیارات قانونی مربوط نمی‎باشد».

کارکنان و ارکان بنیاد

ماده ١٣ اساسنامه کارکنان بنیاد را شرح می دهد: «مسئولین و پرسنل بنیاد و مؤسسات آن از بین بسیجیان یا پرسنل نیروی مقاومت تأمین می شوند و مطابق ضوابط سپاه حقوق و دستمزد دریافت می دارند». در ماده ١۴، ارکان بنیاد را معرفی می کند: «هیئت امنا»، «هیئت مدیره»، «مدیرعامل» و «بازرسان». ماده ١۵ هم هیئت امنا را تشریح می کند: «فرمانده نیروی مقاومت بسیج (رئیس هیئت امنا) »، «نماینده رئیس ستاد کل نیروهای مسلح»، «یک نفر به انتخاب فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، «نماینده وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح»، «مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در نیروی مقاومت بسیج»، «معاون هماهنگ کننده نیرو» و «مسئول حفاظت اطلاعات نیرو». ماده ١٧ اساسنامه هیئت مدیره را شرح می دهد: «هیئت مدیره بنیاد متشکل از پنج نفر (سه نفر از بسیجیان ویژه و دو نفر از پاسداران متخصص و ذی صلاح) می باشد که با پیشنهاد رئیس هیئت امنا و تصویب هیئت امنا منصوب می شوند».

ماده ١٩ اساسنامه هم نحوه انتخاب مدیرعامل را توضیح می دهد: «مدیرعامل برابر پیشنهاد هیئت مدیره و با تصویب هیئت امنا از بین اعضای هیئت مدیره یا خارج از آن انتخاب می شود و مسئول اجرائی بنیاد است و نمایندگی بنیاد را در مقابل مؤسسات، ادارات، محاکم و جمیع اشخاص حقیقی و حقوقی بر عهده دارد».

در ماده ٢٣ اساسنامه هم وظایف بازرسان شرح داده شده: «بازرسان مکلفند هرگونه تخلفات بنیاد از قوانین و مقررات و ابلاغیه ها و اساسنامه بنیاد و مصوبات هیئت امنا و همچنین تخلفات و تقصیرات هریک از اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل را نسبت به امور محوله به هیئت امنا منعکس نمایند».

در ماده ٢۵ همچنین به سرمایه بنیاد اشاره شده است: «سرمایه بنیاد عبارت است از کلیه اموالی که بنیاد تعاون بسیج درحال حاضر مالک آن می باشد و منابع درآمد بنیاد عبارتند از: الف) کمک های بلاعوض و هدایای دریافتی از نیروی مقاومت بسیج و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از نقدی و غیرنقدی؛ ب) کمک ها و وام های دریافتی از بانک ها و سایر مراجع؛ ج) درآمدهای مؤسسات».

البته این ماده یک تبصره هم دارد: «اجاره اموال منقول و غیرمنقول نیروی مقاومت که در اختیار بنیاد و مؤسسات می باشد و حقوق آن دسته از پرسنل بنیاد که توسط نیروی مقاومت پرداخت می شود در محاسبات سالانه به عنوان هزینه منظور می گردد که با تصویب فرمانده نیروی مقاومت تمام یا قسمتی از آن به عنوان کمک بلاعوض نیروی مقاومت محسوب می شود».

ماده ٢٧ هم درباره شرایط پس از انحلال بنیاد صحبت می کند: «در صورت انحلال بنیاد، پس از تصفیه، کلیه اموال و دارایی های بنیاد در اختیار مقام معظم ولایت فقیه قرار می گیرد». ماده ٢٨ هم می گوید: «هیچ یک از اعضای هیئت امنا، هیئت مدیره، بازرسان و پرسنل مجموعه بنیاد نمی توانند در معاملات بنیاد در جهت منافع شخصی عامل یا واسطه باشند».

منبع: تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *