بیوگرافی سوفیا لورن

بیوگرافی سوفیا لورن

بیوگرافی سوفیا لورن

سوفیا لورن معروف ترین بازیگر ایتالیایی است که برنده جایزه اسکار هم شد در ادامه به طور مختصر به زندگی شخصی و کاری سوفیا لورن پرداخته شده است.زندگی پرماجرای سوفیا لورن، خود به یک فیلم نامه ای غریب شباهت دارد: او با مادرش، در یکی از محله های فقیرنشین ناپل زندگی می کرد و امروز، ستاره ای در جهان سینما است.

سوفیا لورن، در طول عمر خود، القاب زیادی داشته است: در بچگی به خاطر لاغری بیش از حد به او “خلال دندان” می گفتند. در سال ۱۹۶۰، وقتی برای بازی در فیلم جنگی/ درام “… و آن ها هنوز زنده اند”، به کارگردانی ویتوریو دسیکا، جایزه ی اسکار را دریافت کرد، به عنوان “استعداد برجسته ی جهان سینما” شهرت یافت.

سوفیا لورن در سال ۱۹۵۶روز ۲۰ سپتامبر، روزی که سوفیا لورن، ۷۵ سالگی خود را جشن می گیرد، از همه ی این لقب ها، شاید تنها هنوز آخری مصداق داشته باشد. شمار زیادی از حدود صد فیلمی که او بازی کرده ، گواه انکارناپذیر این ادعاست.

مادرش که هنرپیشه ای ناموفق بود و به سختی از عهده ی تأمین مخارج زندگی بر می آمد، او را از سن چهارده سالگی به “مسابقات زیبایی” شهرهای مختلف می فرستاد.

در یکی از مسابقات زیبایی بود که کارلو پونتی، یکی از تهیه کنندگان بانفوذ فیلم در ایتالیا، او را کشف کرد و ورودش را به عالم سینما و بازی در فیلم های “جدی تر” هموار ساخت.

داستان ازدواج سوفیا لورن با کارلو پونتی نیز، کمتر از یک فیلم نامه ی عشقی، هیجان انگیز نیست؛ شاید اگر کری گرانت، هنرپیشه ی آمریکایی از لورن تقاضای ازدواج نمی کرد و او را برای دادن پاسخ مثبت زیر فشار نمی گذاشت، لورن تا پایان عمر پونتی، هم چنان با او می ماند.

البته مردان دیگری هم در زندگی این هنرپیشه ی توانا نقش بازی کرده اند؛ مردانی که بر زندگی هنری او تأثیر بسزایی گذاشتند و آن را با تاریخ سینمای نئورالیسم ایتالیا پیوند زدند. کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا از جمله ی این مردانند.

لورن، بیش از ده فیلم با مارچلو ماستوریانی، “چهارمین مرد مهم” زندگی اش بازی کرده است؛ معروف ترین آن ها “عروسی به سبک ایتالیایی” است که دومین جایزه ی اسکار را در سال ۱۹۶۴ برای او به ارمغان آورد.

ایتالیایی ها بر اساس یک همه پرسی، بیشتر از هر چیز نقش او را در فیلم “دیروز، امروز، فردا” ستوده اند. در این فیلم که در ایران نیز با همین عنوان به نمایش درآمد، لورن، همبازی مارچلو ماستوریانی است.

“یک روز بخصوص”، ساخته ی اتوره اسکولا، نام سوفیا لورن را به گونه ای دیگر مطرح کرد. داستان این فیلم که نمونه ی درخشان سینمای مینیمالیستی ایتالیا ست، در روز دیدار هیتلر از ایتالیایِ موسولینی، رخ می دهد.

سوفیا لورن، از زمانی که در سال ۱۹۵۶ به عنوان اولین هنرپیشه ی ایتالیایی به کار در هالیوود دعوت شد، تا هنگامی که دست از بازی در فیلم های سینمایی شست، علاوه بر جوایز اسکار، جوایز دیگری هم از مهم ترین جشنواره های بین المللی جهان، از فستیوال های جهانی “کن” و ” ونیز” گرفته تا “برلین” و “استانبول” به خود اختصاص داده است.

او در سال ۱۹۹۱ به دریافت جایزه ی اسکار افتخاری هم نائل آمد. جشنواره ی فیلم استانبول، آخرین فستیوالی است که چندی پیش به او به خاطر “یک عمر فعالیت پرثمر هنری” جایزه ی این بخش را اهدا کرد..

لورن از سال ۲۰۰۷ تا امروز با چهره ای شکسته، جلو دوربین های عکاسی ظاهر می شود.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2439

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان