تحقیق انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها

تحقیق انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها

تحقیق انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها

چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال توان دَوَرانی از یک محور به محور دیگر که طی آن، مقدار گشتاور یا سرعت دَوَرانی یا جهت چرخش یا راستای محوری می‌تواند تغییر کند.

تسمه و زنجیر نیز همین کار را می‌کنند، اما با کیفیتی متفاوت

تاریخچه:

چرخ‌دنده‌ها از گذشته‌ای دور مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما دندانه‌هایشان به شکل امروزی نبوده و معایب زیادی داشتند، تا این که با کشف منحنی اینولوت به عنوان پروفیل دندانه، چرخ‌دنده‌ها تکامل یافتند و معایبشان برطرف گردید

انواع چرخ‌دنده:

چرخ‌دندهٔ ساده:

ساده‌ترین و پرکاربردترین نوع چرخ‌دنده‌است.

هر چرخ دنده شامل دیسکی است که دندانه‌های آن به صورت شعاعی قرار گرفته‌اند و محور هر دو دنده می‌بایست موازی هم باشد.

چرخ‌دندهٔ مارپیچ:

دندانه‌های این چرخ‌دنده برخلاف چرخ‌دنده ساده موازی با محور چرخ‌دنده نیستند، بلکه هر دندانه به شکل مقطعی از مارپیچ است.

این قابلیت باعث می‌شود دندانه‌ها به آرامی با هم درگیر شوند، در حالی که دندانه‌های چرخ‌دنده ساده به یکباره با هم درگیر شده و از هم جدا می‌شوند.

این مسئله باعث می‌شود که چرخ‌دنده‌ها مارپیچ نسبت به چرخ‌دنده‌های ساده آرام‌تر و با صدای کمتر کار کنند.

محور این چرخ‌دنده‌ها می‌تواند به صورت موازی یا متقاطع قرار گیرد. در مقایسه با چرخ‌دنده‌های ساده، چرخ‌دنده‌های مارپیچ بیشتر دارای کاربرد در سرعت‌های بالا و توان‌های بالا است.

همچنین به دلیل آنکه این چرخ‌دنده‌ها با سر و صدا و ارتعاشات کمتری کار می‌کنند، در مواردی که کنترل سر و صدای بالا حائز اهمیت است از این‌گونه چرخ‌دنده استفاده می‌گردد.

چرخ‌دندهٔ مخروطی:

این نوع چرخ دنده عمدتاً جهت انتقال محور دوران از حالت محور عمودی به محور افقی ویا بالعکس استفاده می‌شود؛ و در صنایع خودروسازی از کاربرد فراوانی برخوردار است.

دیفرانسیال اتومبیلها و محورهای محرکه همگی از این نوع می‌باشد.

چرخ‌دندهٔ حلزونی:

چرخ دنده‌های حلزونی، یکی از انواع چرخ دنده‌ها با قابلیت‌های منحصر به فرد می‌باشد که انتقال قدرت را از دو محور که با هم زاویهٔ ۹۰ درجه دارند را میسر می‌سازد.

از ویژگی‌های این نوع چرخ دنده‌ها می‌توان به یکسو بودن انتقال (از پیچ به چرخ) اشاره کردکه از جمله موارد استفادهٔ این چرخدنده‌ها در مکانیزم‌های بالا بر وخود قفل شونده  می‌باشد

چرخ‌دندهٔ شانه‌ای:

ایجاد دنده‌های مدولار روی یک محور افقی این چرخدنده را بوجود می‌آورد و جهت انتقال محور حرکت از حالت کشویی به حالت دورانی ویا بالعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع قسمتی از چرخ دنده‌ای با قطر بی‌نهایت هستند.

گردآوری توسط: تحقیقستان

کلیدواژه : اموزش انواع چرخ دنده هاانواع چرخ دنده هاانواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاانواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها پایه نهمتحقیقتحقیق انواع چرخ دنده هاتحقیق انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاتحقیق با موضوع انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاتحقیق درباره انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاتحقیق علوم جمع اوری اطلاعات در مورد درباره انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاتحقیق میخوام درمورد انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاتحقیق ومقالهتحقیقستانتوضیح انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاجمع اوری اطلاعات پایه نهمجمع اوری اطلاعات پایه نهم در مورد انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هادر باره انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هادر مورد انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هادرباره انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها اطلاعاتی را به همراه تصویر جمع آوری کنید و آن را به کلاس گزارش دهیددرمورد انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاعلوم پایه نهمعلوم پایه نهم انواع چرخ دنده هاعلوم پایه نهم انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هامقالهمقاله انواع چرخ دنده هامقاله انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاموضوع انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن هاپایه نهمپایه نهم انواع چرخ دنده هاپایه نهم انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها
2434

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان