تحقیق درباره تفاوت سیاره و ستاره ها

تحقیق درباره تفاوت سیاره و ستاره ها

در این بخش از تحقیقستان به آسان‌ترین روش‌های تشخیص تفاوت ستاره و سیاره ها می پردازیم و نکاتی مفید در این زمینه به شما ارائه خواهیم کرد.

  • ستاره‌ها چشمک زده و کم‌نور و پرنور می‌شوند.
  • سیارات چشمک نمی‌زنند. روشنایی و شکل کلی ظاهری‌شان در آسمان شب ثابت باقی می‌ماند.

  • اگر از درون تلسکوپ به سیارات نگاه کنید، به نظر می‌رسد که سیارات در ناحیه لبه‌ها مقداری تکان می‌خورند.
  • هر جرمی که چشمک بزند یا نورش لرزان باشد به‌احتمال‌زیاد یک ستاره است. هرچند ممکن است این جرم یک هواپیما یا ماهواره باشد، اگر که به‌سرعت در پس‌زمینه ستارگان درحرکت باشد.
  • سیارات در شرق آسمان طلوع کرده و در غرب آن غروب می‌کنند. آنها در این حرکت از الگوی مشابهی با خورشید و ماه پیروی می‌کنند.
  • ستاره‌ها در آسمان شب حرکت می‌کنند، اما آنها طلوع و غروبی مشابه سیارات ندارند. در عوض در مدارهایی دایره‌ای حول ستاره قطبی در چرخش‌اند.
  • اگر جرم شما به نظر می‌رسد کی طی شب‌های متمادی، در مسیری تقریبا مستقیم در آسمان حرکت می‌کند، به‌احتمال‌زیاد یک سیاره است.

*ستارگان توده های گازی متراکمی هستند که با نیروی گرانش خودشان نگهداری می شوند. دمای بسیار بالای ستاره ها سبب می گردد که مواد نتوانند به صورت جامد و مایع باشند و ازطرفی دیگر فشار زیاد درون آن ها نیز باعث افزایش چگالی ستارگان می شود

*سیارات تحت تاثیر نیروی گرانش ستاره ها قرار داشته و به دلیل بازتاب نور ستارگان مرئی به نظر می رسند. ممکن است سیاره ها به صورت توده های گازی و یا خاکی باشند.

*ستارگان دارای حیات و مرگ می باشند و از خود انرژی تولید می کنند و زمانی که سوختشان به اتمام برسد به یک ستاره ی مرده و خاموش تبدیل می شوند اما سیارات چنین نیستند و وجود آن ها به ستاره ها بستگی دارد و با خاموش شدن ستاره ها، سیارات نیز دیگر از خود نوری ندارند.

*ستاره ها در آسمان چشمک می زنند ولی سیارات نور پایدار تری دارند که دلیل آن نیز بسیار ساده می باشد، زیرا سیارات فاصله ی کمتری دارند و نورشان پایدار به نظر می رسد و بر خلاف ستاره ها نور بیشتر و پایدارتری دارند.

*سیارات با تلسکوپ همانند قرص های نورانی و کوچک دیده می شوند که اگر تلسکوپ قوی تر و قطر دهانه ی بیشتری داشته باشد، بزرگتر و دقیق تر مشاهده می شوند ولی سیارات در صورتی که تلسکوپ نیز قوی تر باشد، باز هم به صورت نقطه های نورانی مشاهده می گردند.

منبع: تحقیقستان

افشاگری,اخبار جدید,افشاگری نیوز,افشاگری روز,افشاگری جدید,افشاگری

همچنین ببینید

انشا پنج انگشت با هم برابر نیستند

انشا پنج انگشت با هم برابر نیستند

انشا پنج انگشت با هم برابر نیستند ضرب المثل شیرین ایرانی مالامال از درس زندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *