کانال تلگرام تحقیقستان
خرید لایسنس نود 32

تحقیق درمورد دفع زباله های الکترونیکی

تحقیق درمورد دفع زباله های الکترونیکی

از مهمترین پیشرفت های تکنولوژیکی دهه های اخیر می توان به پیشرفت صنعت تراشه های الکترونیکی و ریز پردازشگرها اشاره کرد و شاید مهمترین دستاوردهای فناوری و پیشرفت های بشر در قرن اخیر در زمینه این صنعت و موارد جانبی مربوط به آن بوده باشد.


رشد سریع تولید و مصرف رایانه در جهان منجر به ظهور پسماندهایی ویژه ای گردیده است. این پسمانده ها به دلیل مخاطراتی که برای انسان و محیط زیست او می توان ایجاد کنند به عنوان مواد زاید خطرناک شناخته شده اند.سرب او می تواند ایجاد کنند به عنوان مواد زاید خطرناک شناخته شده اند.

سرب موجود در لامپ های اشعه کاتدی (CRT)و لحیم کاری مدارهای رایانه ای-کادمیوم موجود در تراشه های رایانه-جیوه ی موجود درحسگرها، سویچ ها، لامپ های تخلیه و باتری ها موجود در تجهیزات ضد اشتعال برم دار، فقط تعداد اندکی از ترکیبات موجود در رایانه ها هستند که از پتانسیل خطر زایی بالایی بر خوردارند.

زباله های خطرناک زیست محیطی تنها به پسماند های رایانه ای محدود نمی شود، بلکه قطعات پرخطر دیگری نیز مانند باتری های خودرو، قطعات یخچال که آلوده به گاز  CFCاست، باک های بنزین، قطعات تلویزیون، ماشین های کپی و فاکس و… هم جزو مواد زائد الکترونیکی هستند. به طور کلی مواد زائد الکترونیکی به محصولات الکترونیکی گفته می شود که عمر مفید آنها تمام شده است.

برای مقابله با آلودگی های الکترونیکی روش های مختلفی از قبیل سوزاندن، بازیافت و دفن بهداشتی وجود دارد که البته هر کدام از روش ها دارای مخاطرات زیست محیطی خاص خود می باشند.

طی تحقیقی در نروژ که در مورد گوشی های فرسوده انجام شده است، اعلام شد در صورتی که هر کاربر از ۳ میلیارد کاربر تلفن همراه در جهان، یک تلفن همراه بلا استفاده را بازیافت کند، ۲۷۰ هزار تن مواد خام در هر سال ذخیره خواهد شد.

زباله های الکترونیکی مشکلی است که به تازگی در حال پدیدار شدن می باشد و همچنین به عنوان یک فرصت شغلی که دارای اهمیت روزافزون است تلقی می شود. حجم زیادی از این زباله های الکترونیکی تولید شده در جهان هم می تواند حاوی مواد سمی و هم حاوی مواد با ارزشی باشد. از تجزیه این مواد، آهن، مس، آلومینیوم، طلا و دیگر مواد بدست می آید که این مواد متشکل متجاوز از ۶۰% می باشد.

در واقع اگر چه در سالهای اخیر فناوریهای نوین در عرصه الکترونیک سبب بهبود وضعیت زندگی ما انسان ها شده است، اما به موازات آن با مشکلات جدیدی ناشی از تولید زباله های الکترونیکی مواجه شده ایم که در مقایسه با زباله های خانگی با سرعت بیشتری رو به افزایش و حاوی مواد خطرناک تر و سمی تری بوده اند. وجود برخی از آنها در محیط می تواند شیوع بیماری های مختلف مانند کمبود آهن، آسیب های مغزی، بیماری های کبدی و… در سطح جوامع را توجیه کند.

این مواد آلوده کننده زمانی که سوزانده می شوند و یا به طور غیر قابل کنترل در محیط بازیافت می شوند، درصد سمی بودن آنها به بیشترین حد می رسد. «کنوانسیون بازل» زباله های الکترونیکی را به عنوان زباله های خطرناک می شناسند.

امروزه به موازات شناخت اثرات سوء و مخرب ناشی از مواد شیمیایی خطرناک، راهبردهایی در جهت کنترل صحیح آنها در نظر گرفته شده است و تنها با تحقق بخشیدن به این راهبردهای پیشگیری کننده است که می توان کشورها را از تکرار اشتباهات مکرر بر حذر داشت.

در صنعت جهانی، صنایع الکترونیکی دارای سریعترین رشد و تولید هستند و در میان صنایع الکترونیکی، صنعت رایانه طی دو دهه اخیر، بیشترین رشد را داشته است. دقیقا به دلیل همین رشد و پیشرفت سریع است که تجهیزات رایانه ای سریع تر از سایر محصولات الکترونیکی، کهنه و از رده خارج می شوند. امروزه سریع ترین رشد در جریان تولید مواد زائدجامد، درکشورهای صنعتی مربوط به زباله های رایانه ای است.

رشد زباله های مذکور به قدری سریع بوده است که کشورهای پیشرفته اعلام کرده اند اگر عکس العمل ها و راهکارهای جدی و بنیادی در قبال تولید بی رویه این زباله ها صورت نگیرد تا چند سال دیگر این کشورها روی کوهی از زباله های کامپیوتری قرار خواهند گرفت.

یک گزارش منتشر شده دیگر از سوی سازمان ملل با عنوان “کامپیوتر و محیط زیست” نشان می دهد هر چه عمر استفاده از وسایل الکترونیکی طولانی باشد، به حفظ محیط زیست بیشتر کمک می شود. در این گزارش آمده که برای تولید یک کامپیوتر معمولی با اکران، به اندازه ده برابر وزن آن، انرژی فسیلی مثل نفت و گاز مصرف شده است.

در مقایسه، باید توجه داشت که مثلا برای تولید یک اتومبیل یا یک یخچال معادل یک یا دو برابر وزن آنها انرژی فسیلی مصرف شده است. به معنی دقیق تر، تولید یک کامپیوتر با نمایشگر ۱۷ اینچ معادل ۲۴۰ کیلوگرم نفت،۲۲ کیلوگرم مواد شیمیایی و ۱۵۰۰ لیتر آب، یعنی در مجموع حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم مواد اولیه مصرف شده است.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها به زباله ها یا پسماندهای الکترونیکی، به عنوان زباله های ارزشمند نگاه می شود و حتی پسماندهای الکترونیکی به معادن طلا معروف هستند و چنانچه این پسماندها با روش اصولی بازیافت شود، می توان فلزات متعددی را از آن ها استخراج کرد، به نحوی که از یک تن زباله تلفن همراه می توان ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم طلا بدست آورد و این در حالی است که در معادن طلا در هر تن سنگ معدن بین ۲۰ تا۳۰ گرم طلا یافت می شود، ضمن آن که در این زباله ها پلاتین و نقره نیز وجود دارد که عناصر ارزشمندی هستند.

رشد سریع آلودگی های الکترونیکی و ورود سریع بی رویه آنها به محیط زیست، امروزه به صورت یک بحران درآمده است. این بحران اگر چه تاکنون بیشتر متوجه کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا بوده است اما باید به این نکته هم توجه کرد که موج بحران در کشورهای صنعتی، قاعدتا با چند سال تاخیر به کشورهای در حال توسعه هم خواهد رسید.

آنچنان که مشاهده می شود، موج این بحران به ایران هم رسیده است و اگر به آن توجه نشود و اقدامات لازم صورت نگیرد، تا چند سال دیگر این بحران برای جامعه و محیط زیست ایران نیز مشکلات غیر قابل بازگشتی را در پی خواهد داشت.

هر رایانه رومیزی دارای ۳۲ درصد پلاستیک، نزدیک به ۷ درصد سرب، ۴۱ درصد آلومینیوم، مقادیری طلا، نقره و آهن و نیز مقادیری فلزات سنگین و خطرناک مانند کادمیوم، جیوه و آرسنیک است.

بنابراین، می توان به طور دقیق محاسبه کرد که ۴ میلیون رایانه از دور خارج شده، حاوی چه حجم عظیمی از عناصر خطرناک و در کنار آن دارای چه عناصری ارزشمند مانند طلا و نقره است که بازیافت اصولی این سیستم ها می تواند علاوه بر صرفه اقتصادی، جلوی خطرات زیست محیطی را نیز بگیرد. بنابراین، دفن یا سوزاندن زباله ها سبب ورود عناصر سنگین و گازهای سمی به محیط زیست و آب های زیر زمینی می شود.

با توجه به این که همه اجزای تشکیل دهنده ابزارها و تجهیزات الکترونیکی از قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در زمینه های مختلف برخوردار هستند، اگر شرکت های تولید کننده این قطعات در سراسر دنیا مسؤولیت بازیافت تولیدات خود را بر عهده گیرند، پیامدهای زیست محیطی حاصل از کاربرد شیوه های نامناسب در بازیافت زباله های الکترونیکی یا استفاده از روش های دیگر مانع دفع و سوزاندن مواد حاصل از تجمع قطعات و ابزارهای مستعمل و از رده خارج نیز به مراتب کاهش خواهد یافت.

به این ترتیب، این کشورها نیز در تلاش خواهند بود تا تولیدات خود را به گونه ای تولید کنند که اولا برای مدت زمان بیشتری برای کاربران قابل استفاده باشند و ثانیا این که با استفاده از روش ساده تر بتوان آنها را بازیافت کرد

منبع: تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *