کانال تلگرام تحقیقستان
توصيه هاي كودي ازت

توصیه های کودی ازت

توصیه های کودی ازت

توصیه های کودی ازت برای جو آبی :

نوع خاک کود اوره مورد نیاز ( کیلوگرم در هکتار )

سبک – – – – – – – – – – – ۳۰۰-۲۵۰

متوسط و سنگین – – – – – – – – – – – ۲۵۰-۲۰۰

آبیاری:

جو معمولا زودرس تر از گندم است و دوره رشد کوتاه تری دارد. به همین دلیل زراعت جو معمولا یک آب کمتر از گندم نیاز دارد. آبیاری جو یا بصورت جویچه ای و یا بصورت کرتی وغرقابی است. در زراعت های بزرگ و مکانیزه ، آبیاری جو بصورت جویچه‌ای می باشد. فاصله های آبیاری در روش غرقابی بیشتر و در روش جویچه‌ای کمتر است و مقدار مصرف آب در هر نوبت آبیاری در روش غرقابی بیشتر از روش جویچه‌ای است. همچنین مقدار تلفات آب و حجم عملیات زراعی در روش کرتی بیشتر است.

برای تولید جوانه ، خاک باید رطوبت کافی داشته باشد. پس از آنکه جوانه از خاک خارج شد ، در مراحل مختلف رشد نیز باید آب کافی در اختیار گیاه قرار گیرد تا بتواند به رشد خود ادامه داده و دانه تولید نماید. مراحل مهم زندگی جو که احتیاج شدیدی به آب دارد عبارتند از :

– مرحله جوانه زدن

– مرحله ساقه رفتن

– مرحله تولید سنبله

– مرحله گل کردن

– مرحله تولید دانه

جوهای بهاره نسبت به جوهای پاییزه احتیاج کمتری به آب دارند. برای جوهای بهاره ۳ و جوهای پاییزه ۴ تا ۵ مرحله آبیاری کافی است. نیاز کلی جو به آب در دوره زندگی بین ۴ تا ۷ هزار متر مکعب و برای تولید یک کیلوگرم ماده خشک احتیاج به ۵۱۸ کیلوگرم آب می باشد.

احتیاج جو به آب در ابتدای دوره رشد زیاد است و تامین رطوبت در اطراف ریشه یکی از عوامل مهم موفقیت در تولید محصول خوب می باشد. لکن در آخر دوره رشد ، کم آبی صدمه زیادی به گیاه وارد نخواهد آورد.

منبع:تحقیقستان

به این مطلب امتیاز دهید

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: !!محتوا محافظت می شود