کانال تلگرام تحقیقستان

جستجو در اینترنت

جستجو در اینترنت

اغلب کسانی که با شبکه اینترنت کار می کنند، زمان زیادی را به جستجوی بر روی شبکه می گذرانند. یافتن یک فرد، یک محصول، یک شرکت وبسیاری موارد دیگر می توانند هدف کاربر از جستجو بر روی شبکه باشند.

شما نیز اگر تا به حال به جستجو بر روی اینترنت پرداخته باشید، متوجه شده اید که با توجه به حجم بسیار زیاد اطلاعات موجود بر روی شبکه یافتن اطلاعات مفید و مناسب کار ساده ای نیست. در واقع هرگاه به دنبال اطلاعاتی می گردید با دو سؤال مهم روبه رو هستند:

چگونه جستجو کنیم؟ کجا جستجو کنیم؟

درصورتی که بتوانید به این دو سؤال پاسخ مناسب و روشنی بدهید، به راحتی خواهید توانست اطلاعات مورد نظر خود را بر روی شبکه بیابید.

چگونه جستجو کنیم؟

جستجو کردن نیز مانند هر کار دیگری آداب و رسوم خاص خود را دارد. در واقع اکثر سایتهایی که امکان جستجو را برای شما فراهم می آورند، الگوی یکسان و استانداری را برای دریافت عبارت پرس وجو از شما دارند. شما می توانید با به کار بردن این الگوها و استفاده از نحوه نگارش صحیح عبارات جستجو، اطلاعات صحیح را به دست آورید و اپراتورهای زیر، اپراتورهای استانداردی هستند که در اکثر سایتهایی که امکان جستجو را فراهم آورده اند، قابل استفاده هستند.

 AND: هنگامی که شما به دنبال صفحاتی می باشید که حاوی چند کلمه یا عبارت معین باشندازاین اپراتور استفاده می کنید. به طور مثال زمانی که به دنبال اطلاعاتی در مورد ایران وعراق هستند عبارت IRAN AND IRAQ را مورد استفاده قرار می دهید.

 OR: زمانی که وجود حداقل یکی از چند کلمه یا عبارات معین درصفحات، مورد نظر شما باشد، اپراتور OR را در بین این کلمات به کار می گیرید. به طور مثال IRAN OR IRAQ . صفحات سایتهایی را در اختیار شما قرار خواهد داد که دارای اطلاعاتی د ر مورد ایران، عراق یا هر دو کشور می باشند.

 +: این اپراتور به عنوان پیشوند قبل از کلمات مورد نظر به کار می رود. در واقع کلماتی که پیش از آنها این اپراتور گذارده شدند، لزوماً در نتایج جستجو وجود خواهند داشت. IRAQ+IRAN صفحات و سایتهایی را در نتایج حاصله از جستجو بر می گرداند که لزوماً دارای نام عراق هستند، اما نام ایران می تواند در آنها وجود داشته یا نداشته باشد.

 – : این اپراتور که همانند اپراتور قبلی به صورت پیشوند به کار می رود عدم وجود کلمه پسین خود را از سایت جستجوی خواهد. یعنی نتایج حاصل از جستجو لزوما کلمه پس از این اپراتور را نخواهد داشت.

به طور مثال IRAQ-IRAN صفحاتی را در اختیار شما قرار می دهد که دارای نام ایران باشد، اما نامی از عراق در آن صفحات ذکر نشده باشد.

 ” “: هرگاه به دنبال یک عبارت هستید و می خواهید کلمات به همان شکل و ترتیب در درون متن سایتهای نتایج جستجو یافت شوند، از این اپراتور استفاده کنید، به طور مثال زمانی که به دنبال اطلاعاتی در مورد خلیج فارس هستید باید عبارت “Persian Guif” را وارد نمایید. در صورتی که به جای این عبارت از +persian+guif استفاده نمایید، اگر درصفحه ای کلمه guifدر ابتدای آن و Persian در جای دیگری ذکر شده باشد، این صفحه نیز به عنوان نتیجه جستجو در اختیار شما قرار خواهد گرفت در حالی که حاوی اطلاعات مورد نظر شما نمی باشد.

*: این اپراتور به عنوان پسوندی به معنای هر حرف یا مجموعه از حروف به کار می رود به طور مثال درصورتی که به دنبال Iran* بگردید، تمام صفحاتی که شامل کلمه های Iraninan.Iran و هر کلمه دیگری که با Iran شروع می شود و دارای پسوندی درادامه می باشد، به عنوان نتیجه به شما برگردانده خواهد شد.

 (): در صورتی که بخواهید عبارات جستجوی پیچیده تری را ایجاد نمایید، می توانید از پرانتز استفاده

کنید. به طور مثال اگر به دنبال شعرای فارسی یا ایرانی هستید، می توانید عبارت (Persian or Iranian) استفاده نمایید.

 کجا جستجو کنیم؟

حال که توانستیم عبارت مناسب برای جستجو را بسازیم، باید این عبارت را در یک سایت جستجو نماییم تا به نتایج مورد نظر دست یابیم. یکی از سایتهای بسیار متداول برای جستجو yahoo است. اما در بسیاری موارد ممکن است شما با جستجو دراین سایت جواب مورد نظر خود را نیابید و یا مجموعه ای از سایتهای نه چندان مرتبط را به عنوان حاصل جستجو دریافت نمایید اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید، استفاده از سایتهایی مانند google و altavista توصیه می شود.

درصورتی که به دنبال موضوعی کمیاب هستید و با استفاده از دو مجموعه فوق نتوانستید به جواب مناسب دست یابید، از سایتهایی مانند Mamma وMeta Crawler استفاده نمایید. این دو سایت از مجموعه ای هستند که اصطلاحا به آنها موتور فرا جستجو Meta Search Engine گفته می شود و زمانی که شما بر روی یکی از اعضای این گروه سایتها جستجو می کنید، پرس و جو به سایتهای جستجوی دیگر فرستاده می شود و پاسخهای گرفته شده از مجموعه لیستها به صورت یک لیست در اختیار شما قرار می گیرد.

در صورتی که املای صحیح کلمه مورد نظر خود را نمی دانید، سایت google با ارائه کلمات پیشنهادی می تواند شما را در انتخاب صحیح یاری دهد. همچنین در صورتی که در جستجوی تصویر هستید، این سایت امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد در قسمت جستجوی پیشرفته این سایت برای تصاویر، شما می توانید تصاویر مورد نظر خود را با تعیین اندازه، نوع و یا کیفیت رنگ، آنها محدود نمایید. سایتهای دیگری نیز وجود دارند که امکان جستجوی یک موضوع خاص را برای شما فراهم می کنند. در صورتی که شما همیشه به دنبال مطالبی با یک موضوع خاص هستید، بد نیست اگر بتوانید یک سایت جستجوی مرتبط با این موضوع را بیابید و درآنجا به دنبال مطلب مورد نظر خود بگردید.

برای مثال می توان به سایت www.seekbook.com برای جستجوی کتابها، www.hotjobs.com برای جستجوی مشاغل و www.rxlist.com برای جستجوی داروها اشاره کرد. از دیگر روشهای جستجو می توان به بعضی ابزارهای جستجو مانند copernic اشاره نمود. این ابزارها که بعضی به صورت جهانی بر روی شبکه موجود و قابل دریافت هستند با ارسال عبارت جستجو به سایتهای جستجوی مختلف جمع آوری نتایج، حذف موارد تکراری و ارائه یک لیست، شما را در رسیدن به هدفتان یاری می کنند.

وب سایت گوگل بخش خاصی را برای جستجوی موضوعات تخصصی و مقالات و تحقیقات در نظر گرفته است.ابتدا به آدرس www.google.com رفته و در صفحه اصلی سایت روی عبارت Advanced Search کلیک کنید.

در صفحه جدید و در قسمت with all of the words کلمه کلیدی جستجو را بنویسید.

در گزینه Language میبایست زبان تحقیق جستجویی خود را مشخص کنید. دقت کنید که این سیستم از زبان فارسی پشتیبانی نمیکند به همین دلیل این روش تنها برای جستجوی مقالات انگلیسی و سایر زبانهای انتخابی موجود در منو است.

در قسمت File Format میتوانید فرمت تحقیق خود را تعیین کنید ، مثلا PDF که فرمتی برای تحقیق ها است ،PPT که فرمت پاورپوینت و Doc که فرمت نوشتاری است.

در گزینه Date می توانید زمانی برای دریافت تحقیق های اخیر انتخاب نمایید.

و همچنین در قسمت Occurrences می شود کلمه مورد نظر را در مکان های متفاوت صفحه تایپی جستجو کرد .مثلا گزینه in the title of the page یعنی کلمه مورد نظر جستجو در سرمقاله باشد.

حال گزینه Google search را بزنید.

در صفحه جدید نتایج این جستجو را خواهید دید ، دقت کنید که ممکن است نتایج جستجو بسیار زیاد باشد و شما را در درون خود غرق کند به همین دلیل بهتر است که نتیایج را محدود تر و دسترسی را آسان تر کنیم.

به همین دلیل در پایین صفحه به دنبال گزینه Search within results می گردیم و بر روی آن کلیک می کنیم.

در صفحه جدید باز شده میبایست در مکان نوشتن ، کلمه دیگری بنویسید که ارتباط محکمی با کلمه اول کلیدی جستجو داشته باشد.کلمه را نوشته و دکمه Search within results را فشار دهید.

در صفحه بعدی باز شده مشاهده می نمایید که تعداد مقاله های پیدا شده کمتر از نتیجه اول شده ، در ضمن این مقاله ها علاوه بر کلمه اصلی شما شامل کلمه ای که در بار دوم نوشتید نیز هستند .

شما می توانید علاوه بر این کا دوباره Search within results را ادامه دهید تا جستجو محدود و محدودتر شود حتی تا جایی که ۴ یا ۵ تحقیق برای شما بیاورد.

و هر وقت تحقیق مورد نظرتان را یافتید روی آن کلیک کنید ، سپس باید صبر کنید تا آن تحقیق بر روی کامپیوترتان Save شود. اگر در هنگام Save کردن گزینه هایی برایتان روی صفحه ظاهر شد گزینه ok یا Save را فشار داده و بدانید که در کجای کامپیوترتان ذخیره می شود.

در پایان به این نکات دقت کنید:

برای باز کردن فایلهای با فرمت PDF به برنامه Adob acrobat reader نیاز دارید.

برای فایلهای PPT به نرم افزار Office که شامل Power point هست نیاز دارید.

برای فایلهای Doc به برنامه Word که معمولا روی کامپیوتر ها است نیاز می باشد.

تحقیق های بدست آمده مطمئن باشید از بهترین تحقیق هایی هست که در سطح جهان موجود می باشند ، شما آنها را چک کنید تا همان چیزی باشند که در نظر دارید.

در تایپ صحیح کلمات دقت کنید.

از معنای کلمه ها آگاه باشید .

کلمات را به موقع استفاده کنید.

منبع : تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *