حضرت خدیجه

حضرت خدیجه

حضرت خدیجه

خَدیجَه دختر خُوَیلِد مشهور به خدیجه کبری (س)، ام المؤمنین، نخستین همسر پیامبر اکرم (ص) و مادر حضرت زهرا (س). خدیجه (س) قبل از بعثت با حضرت محمد (ص) ازدواج کرد و اولین زن و به عقیده برخی اولین کسی است که به وی ایمان آورد.

خدیجه همه ثروت خود را در راه نشر اسلام به کار گرفت. پیامبر (ص) در طول حیات او همسری دیگر برنگزید و پس از درگذشت وی همواره از او با نیکی بسیار یاد می کرد.پیامبر از خدیجه دو پسر به نام های قاسم و عبدالله و چهار دختر به نام های زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه (س) داشت. با این وصف همه فرزندان پیامبر اسلام(ص) به جز ابراهیم، از خدیجه (س) بودند.خدیجه (س) سه سال قبل از هجرت و در ۶۵ سالگی در مکه درگذشت. پیامبر او را در قبرستان معلاهٔ به خاک سپرد.

خانواده و نسب

خدیجه (س) که کنیه اش ام هند بود . دختر خویلد بن أسد بن عبدالعزی بن قصی القرشیه الاسدیه و نام مادرش فاطمه بنت زائده است. او حدود سه یا چهار دهه قبل از آغاز بعثت پیامبر اسلام (ص) در مکه به دنیا آمد و در همان شهر، در خانه پدرش که از بزرگان مورد احترام قومش و هم پیمان با بنی عبدالدار بن قصی بود، رشد یافت.

خدیجه (س) قبل از اسلام

منابع تاریخی درباره شخصیت خدیجه (س) پیش از اسلام، گزارش چندانی ارائه نکرده اند. بنابر این منابع، او ثروتمند بود و تجارت می کرد و سرمایه خود را به صورت مضاربه و استخدام افراد برای تجارت به کار می گرفت.

ازدواج خدیجه پیش از پیامبر

منابع به جایگاه بالای اجتماعی و حُسن شهرت او در شرف و نسب اشاره دارند؛ چنانکه ابن سیدالناس در این باره آورده است: « او زنی شریف و بادرایت بود که خداوند خیر و کرامت برای او در نظر گرفته بود. به لحاظ نسب در طبقه متوسط از انساب عرب جای داشت، اما دارای شرافتی عظیم و ثروتی زیاد بود.» بلاذری نیز از قول واقدی در اسنادش گفته است: «خدیجه (س) بنت خویلد، زنی با اصل و نسب و تاجری ثروتمند بود.»

در این که آیا حضرت خدیجه(س) پیش از ازدواج با پیامبر، شوهر دیگری اختیار کرده یا نه، اختلاف نظر وجود دارد. اکثر منابع تاریخی اهل سنت، ازدواج های پیشین حضرت خدیجه (س) را پذیرفته و نام های شوهران و فرزندانشان را ذکر کرده اند. بلاذری در انساب الاشراف، «ابوهاله هند بن نباش» را همسر خدیجه پیش از ازدواج با پیامبر (ص) دانسته است.

ابن حبیب نیز در کتاب المنمّق، در معرفی «نباش» او را مکنّی به ابوهاله و شوهر خدیجه(س) قبل از پیامبر (ص) معرفی کرده است. ابن حبیب همچنین در «المحبّر» در بیان اسامی کسانی که سه بار ازدواج نموده اند، نام حضرت خدیجه (س) را نیز آورده و در این باره به ازدواج حضرت خدیجه (س) با «اباهاله النباش الاسیدی» و «عتیق بن عابد بن عبدالله بن عمر بن مخزوم» قبل از ازدواج با پیامبر (ص) تصریح کرده است.

با این حال برخی از نویسندگان شیعی بر این باورند که حضرت خدیجه (س) پیش از ازدواج با پیامبر ازدواج نکرده است. ابن شهرآشوب از قول سید مرتضی در «شافی» و شیخ طوسی در التلخیص، به عذراء (دوشیزه) بودن خدیجه (س) هنگام ازدواج با پیامبر (ص) اشاره نموده است.

همچنین برخی با نقد گزارش های موجود درباره همسران خدیجه مدعی شده اند نمی توان پذیرفت در شرائطی که تعصبات قبیله ای در فضای فکری و فرهنگی حجاز حاکم بوده است، خدیجه (س) که خود از بزرگان نامور قریش بود، به ازدواج دو نفر اعرابی از تمیم و مخزوم در آمده باشد.

همچنین پژوهش های فوق درباره فرزندان منسوب به خدیجه مدعی آن است که دو فرزند منسوب به او در حقیقت فرزندان خدیجه (س) نبوده، بلکه فرزندان هاله خواهر خدیجه (س) بوده اند. بنا بر این تحقیقات، خدیجه (س) پس از مرگ شوهرِ هاله، سرپرستی هاله و دو فرزندش را بر عهده گرفت، تا اینکه خواهرش (هاله) نیز از دنیا رفت و خدیجه (س) سرپرستی خواهرزاده هایش را بر عهده داشت و از آنجا که عرب، ربیبه (فرزندان همسر) را فرزند تلقی می نمود، آنها را فرزندان پیامبر (ص) برمی شمردند.

ازدواج خدیجه (س) با پیامبر (ص)

ابن کثیر از ابن اسحاق نقل می کند: زمانی که خدیجه (س) با درستکاری و درست گفتاری و امانت داری و کرامت اخلاقی محمد امین (ص) آشنا شد، او را امین بر مالش قرار داد و پس از برگشت پیامبر (ص) از سفر تجاری شام و بیان ویژگی های پیامبر (ص) از سوی میسره (غلام خدیجه)، خدیجه پیشنهاد ازدواج با پیامبر (ص) را مطرح ساخت. ابن سیدالناس نیز آگاهی خدیجه (س) از کرامت اخلاقی و صداقت پیامبر (ص) را موجب پیشنهاد ازدواج از طرف خدیجه (س) دانسته و تصریح می کند که خدیجه (س) به دلیل صداقت، امانت و حسن خلق و درست کاری پیامبر (ص)، پیشنهاد ازدواج را مطرح می سازد. همین عوامل را ابن اثیر نیز در اسدالغابه بیان می کند.

همه منابع تاریخی، خدیجه (س) را اولین همسر پیامبر(ص) معرفی کرده اند اما درباره زمان دقیق ازدواج اختلاف هایی وجود دارد. منابع سن پیامبر(ص) را در هنگام ازدواج با خدیجه(س) ۲۱ تا ۳۷ سال ذکر کرده اند.

سن خدیجه هنگام ازدواج با پیامبر

درباره سن خدیجه (س) هنگام ازدواج با پیامبر (ص)، دیدگاه های مختلفی از ۲۵ سال تا ۴۶ سال مطرح شده است. بسیاری سن خدیجه (س) را هنگام ازدواج با پیامبر(ص)، ۴۰ سال دانسته اند. اما روایات دیگری نیز در این باره وجود داشته است. برخی منابع سن خدیجه (س) هنگام ازدواج با پیامبر (ص) را ۲۵ سال و برخی دیگر، ۲۸ ، ۳۰ ، ۳۵ ، ۴۴ ، ۴۵ ، ۴۶ سال دانسته اند.

دست یافتن به سن دقیق حضرت خدیجه (س) هنگام ازدواج با پیامبر (ص) دشوار است. با این وصف با در نظر گرفتن این که مدت زندگی مشترک پیامبر(ص) با خدیجه(س) ۲۵ سال بوده است (۱۵ سال، قبل از بعثت و ۱۰ سال، بعد از بعثت)، و منابع تاریخی نیز سن خدیجه (س) هنگام وفات را ۶۵ سال یا بنابر ترجیح بیهقی ۵۰ سال گفته اند، به احتمال قوی سن خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص) مطابق با یکی از دو قولِ ۴۰ یا ۲۵ سال بوده است. اگر خدیجه (س) هنگام وفات، ۵۰ ساله بوده، هنگام ازدواج باید ۲۵ ساله بوده باشد، نظری که برخی محققان آن را ترجیح داده‎اند. از آنجا که این قول در منابع شایع نیست، پذیرش آن اندکی دشوار است، اما توجه به این نکته که قاسم فرزند پیامبر (ص) از خدیجه (س)، بعد از بعثت از دنیا رفته است، بدان معنی است که قاسم باید حداقل در ۵۵ سالگی خدیجه (س) یا بعد از آن به دنیا آمده باشد، که محتمل و پذیرفتنی نیست.

این نظر به ضمیمه دیدگاه برخی علمای شیعه که خدیجه (س) را هنگام ازدواج با پیامبر (ص) عذراء (دوشیزه )دانسته اند تقویت می شود. زیرا بعید به نظر می رسد زنی همچون خدیجه (س) با مقام و مکنت خود در قریش تا ۴۰ سالگی ازدواج نکرده باشد. با توجه به مجموع این دلایل برخی پژوهشگران سن خدیجه (س) هنگام ازدواج را ۲۵ یا ۲۸ سال دانسته اند.

اسلام آوردن خدیجه

بسیاری از منابع تاریخی، خدیجه (س) را اولین کسی می دانند که اسلام آورد. حتی برخی از منابع در این زمینه ادعای اجماع کرده اند. ابن عبدالبر، علی (ع) را اولین ایمان آورنده به پیامبر (ص)، بعد از خدیجه (س) می داند. منابع همچنین در تعیین مصادیق السّابقون در اسلام، خدیجه (س) و علی (ع) را اولین ایمان آورندگان برشمرده اند. این منابع همچنین به پیشگامی خدیجه (س) به همراه علی (ع) در برپایی نماز به همراه پیامبر (ص) اشاره کرده و آنان را اولین نمازگزاران عالم اسلام معرفی کرده اند.

نقش خدیجه (س) در اسلام

کمک های مالی حضرت خدیجه (س) موجب غنای نسبی پیامبر (ص) شد؛ به گونه ای که پیامبر (ص) را بی نیاز ساخت. خداوند در مقام بیان نعمت های خود به پیامبراکرم (ص) می فرماید: «خداوند تو را فقیر یافت و بی نیاز نمود.» رسول خدا (ص) نیز همواره می فرمودند: «هیچ مالی به من سود نبخشید، آنگونه که ثروت خدیجه(س) به من سود بخشید». بنابر رویات اسلامی، پیامبر (ص) از اموال خدیجه (س) در راه کمک به آزادی بدهکاران، یتیمان، و بینوایان استفاده می کرد.

در ماجرای محاصره شعب ابی طالب، اموال حضرت خدیجه (س) در حمایت از بنی هاشم مصرف شد، تا آنجا که در روایت آمده است: « ابوطالب و خدیجه (س) همه اموال خود را برای حفظ اسلام و محاصره شدگان انفاق نمودند.» در جریان محاصره شعب ابی طالب، حکیم بن حزام برادرزاده خدیجه (س)، شترها را می آورد و با آن شترها، گندم و خرما را حمل می کرد و با زحمت و خطر زیاد، آنها را به بنی هاشم می رساند. این بخشش به گونه ای بزرگ و خالصانه بود که خداوند آن را گرامی داشت و این کار بزرگ خدیجه (س) را در ردیف نعمت ها و مواهب بزرگ خود به بنده برگزیده اش محمد (ص) برشمرد. پیامبر (ص) نیز همواره از بخشندگی و ایثار این بانوی گرامی، با عظمت و بزرگی یاد می کرد.

جایگاه خدیجه

خدیجه بانویی شریف، ثروتمند و دارای اعتبار در روزگار خود بود. جابر بن عبدالله انصاری در روایتی از پیامبر (ص)، سرور زنان جهان را خدیجه (س)، فاطمه (س)، مریم و آسیه معرفی نموده است. همچنین پیامبر (ص)، خدیجه (س) را از جمله زنان کامل در جهان و نیز از بهترین زنان معرفی کرده است. در منابع اسلامی، از خدیجه با القابی همچون طاهره، زکیه، مرضیه، صدیقه، سیده نساء قریش ، خیرالنساء و بانوی بلند مرتبه و نیز با کنیه های ام الزهرا و ام المؤمنین یاد شده است.

گزارش های متعددی درباره جایگاه خاص خدیجه http://www.tahghighestan.ir/?p=3541&preview=trueنزد پیامبر (ص) وجود دارد. در برخی منابع آمده است که حضرت خدیجه (س) بهترین و صادق ترین وزیر، مشاور و مایه آرامش پیامبر(ص) بود. پیامبر (ص) سال ها پس از رحلت خدیجه (س) به یاد او بود و بی نظیر بودنش را مطرح می نمود. هنگامی که به پیامبر (ص) گفته شد خدیجه (س) بیش از همسری مسن برای شما نبود، پیامبر بسیار ناراحت شد و با ردّ این سخن گفت: «خداوند هیچ گاه برایم همسری بهتر از او جایگزین نکرد، او مرا تصدیق نمود هنگامی که هیچ کس مرا تصدیق نکرد، یاری ام کرد در زمانی که هیچ کس مرا یاری نکرد، از مالش در اختیارم قرار داد، زمانی که همه، مالشان را از من دریغ کردند.»

ابن جوزی درباره او می نویسد: «خدیجه (س)، این بانوی آگاه و پاک سرشت و این انسان شیفته معنویت که حق‎گرایی، فضیلت‎طلبی، نواندیشی، عشق به کمال و رشد و پیشرفت از ویژگی هایش بود، از همان روزگار جوانی نیز یکی از دختران نامدار و بافضیلت حجاز و عرب به شمار می رفت.» مهمتر از مکنت مادی وی، ثروت بی پایان معنوی او بود. او با ردّ درخواست بزرگان و اشراف قریش، و انتخاب پیامبر (ص) به عنوان همسر خود، نعمت برخورداری از ثروت مادی را با تضمین سعادتمندی آخرت و بهره مندی از نعمت های ابدی بهشت، کامل نمود و خردمندی اش را به رخ همگان کشید. او برای دستیابی به این نعمت، اولین مسلمان و اولین تصدیق کننده پیامبر (ص) شد و به همراه او اولین نماز را برپا داشت.

وفات خدیجه(س)

بیشتر منابع تاریخی، سال وفات خدیجه (س) را دهم بعثت، یعنی ۳ سال قبل از هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه ذکر کرده اند. این منابع، سن خدیجه (س) را هنگام وفات، ۶۵ سال دانسته اند. ابن عبدالبر، سن خدیجه (س) را هنگام وفات، ۶۴ سال و شش ماه ذکر می کند. برخی دیگر از منابع، سال رحلت خدیجه (س) را همان سال درگذشت ابوطالب و اندکی بعد از آن دانسته اند.ابن سعد، رحلت خدیجه (س) را ۳۵ روز بعد از وفات ابوطالب می داند.وی و برخی دیگر از مورخان، زمان رحلت خدیجه را، ماه رمضان سال دهم بعثت ذکر کرده اند.ابوطالب عموی پیامبر نیز در همین سال از دنیا رفت. پیامبر این سال را عام الحزن نامید.

آرامگاه

بنا بر روایات اسلامی، پیامبر (ص) ابتدا با ردای خودش و سپس با ردای بهشتی، خدیجه (س) را کفن کرد و او را در قبرستان معلاهٔ در دامنه کوه حجون که بر فراز شهر مکه است، به خاک سپرد. در قرن هشتم آرامگاه حضرت خدیجه (س) با گنبدی مرتفع ساخته شد. این آرامگاه احتمالاً تا سال ۹۵۰ که سلطان سلیمان قانونی، پادشاه عثمانی، آن را به شیوه مقابر مصری تجدید بنا کرد و گنبد بلندی بر آن ساخت، تخریب نشده بود. تا زمان احداث بنای جدید، مزار حضرت خدیجه (س) فقط یک صندوق چوبی داشت. این آرامگاه، براساس کتیبه آن، در سال ۱۲۹۸ مرمت شد. فراهانی در قرن سیزدهم از ضریح چوبین آن، که با پارچه مخمل گلابتون دوزی شده پوشیده شده بود، و نیز از وجود متولی و خادم و زیارت نامه خوانِ این بقعه خبر داده است. همچنین بسیاری از زائران و حج گزاران که پیش از حکومت آل سعود و تخریب بسیاری از اماکن تاریخی و مذهبی (۱۳۰۵ش) به دست این حکومت، به مکه رفته اند، از مقبره او یاد کرده و توصیفاتی از آن را ذکر کرده اند. امروزه مدفن خدیجه بنای مختصری دارد و زیارتگاه حج گزاران و زائران مکه است.

در کتب روایی شعرها و عاشقانه‎های زیبایی از حضرت خدیجه (سلام‎الله علیها) در ستایش همسر بزرگوارشان حضرت محمد مصطفی (صل‎الله علیه و آله و سلم) به جا مانده است که به جز مهربانی و صمیمیت نسبت به پیامبر، روایت‎گرِ علاقه و تسلط این بانوی بزرگ مسلمان بر شعر و ادب است. یکی از این شعرها که در بحارالانوار نیز نقل شده است غزلی است که درک معنا و دریافت زیبایی‎هایش برای فارسی زبانان نیز دشوار نیست. ما بی دانستنِ زبان عربی حتی می‎توانیم ایهام تناسبِ بیت آخر (با واژه‎ی «بیت») را هم تشخیص دهیم.

پس از نخستین دیدار، آن هنگام که پیامبر اسلام با بانو خدیجه وداع می‎کنند و سوار بر مرکب از ایشان دور می‎شوند، حضرت خدیجه این غزل را می‎سرایند:

قلب المحبّ الی الاحباب مجذوب

و جسمه بید الاسقام منهوب

و قائل کیف طعم الحبّ قلت له

الحبّ عذب و لکن فیه تعذیب

افدی الذین علی خدّی لبعدهم

دمی و دمعی مسفوح و مسکوب

ما فی الخیام و قد صارت رکابهم جمّاً

الّا محبّ له فی القلب محبوب

کانمّا یوسف فی کلّ ناحیهٔ

والحزن فی کل بیت فیه یعقوب

ترجمه‎ی منظوم این ابیات حضرت خدیجه به ترتیب (و تاحد زیادی وفادار به متن) از این قرار است:

دلِ عاشق به دوستان بسته است

گرچه از درد، جسم او خسته است

گر بپرسند چیست مزه‎ی عشق

به هم این نیش و نوش پیوسته است

جان به قربانِ آنکه در دوریش

چشم من اشک‎بار و خون‎بار است

دل هر خیمه شد تهی ز سوار

به جز آن دل، که خیمه‎ی یار است

تا که یوسف ز دیده پنهان است

بیتِ یعقوب، بیت الاحزان است

گردآوری توسط: تحقیقستان

کلیدواژه : آغاز هفته وحدت گرامی باداحمدانشا درمورد حضرت خدیجهانشا کوتاه درمورد حضرت خدیجهاولین زنی که به پیامبر ایمان آوردتبریک هفته وحدتتحقیق در مورد هفته وحدتتحقیق درباره هفته وحدتتحقیق هفته وحدتتخقیق در مورد هفته وحدتتولد حضرت محمدحضرت خدیجهخدیجهخدیجه اولین همسر پیامبردهه وحدترسول اکرمسخنان امام خامنه ای در مورد هفته وحدتسخنان رهبر انقلاب در مورد هفته وحدتسخنان رهبری درباره هفته وحدتسیزدهم ربیع الاولشعر تبریک هفته وحدتشعر در مورد میلاد پیامبر و امام جعفر صادقشعر درباره ولادت امام جعفر صادق و پیامبرشعر هفته وحدتشعر ولادت امام جعفر صادقشعر ولادت پیامبرعکس هفته وحدتمتن تبریک هفته وحدتمتن مجری برای تبریک ولادت پیامبرمتن مجری برای هفته وحدتمتن مجری میلاد پیامبرمتن مجری ولادت پیامبرمتن هفته وحدتمحمدمقاله در مورد هفته وحدتمقاله درباره هفته وحدتمقاله درمورد حضرت خدیجهمقاله درمورد ربیع الاولمقاله درمورد هفته وحدتمقاله هفته وحدتمیلاد امام جعفر صادق و حضرت محمدمیلاد حضرت محمد و امام جعفر صادقمیلاد پیامبرمیلاد پیامبر اکرممیلاد پیامبر و امام جعفر صادقمیلاد پیغمبرنقاشی هفته وحدتهفتههفته وحدتهفته وحدت در سال 96هفته وحدت چه روزی است؟هفته وحدت چیستهفته وحدت گرامی بادهفدهم ربیع الاولوحدتوحدت اسلامیولادت امام جعفر صادقولادت امام جعفر صادق و حضرت محمدولادت امام جعفر صادق و پیامبرولادت حضرت رسولولادت حضرت رسول اکرمولادت حضرت محمدولادت رسول اکرمولادت پیغمبرپیام هفته وحدت
2476

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

دیدگاه کاربران
  • حسین مرحمی 22 دسامبر 2017 / 06:29

    ممنون خیلی خوب بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقستان
توسط
تومان

از آخرین مقالات و تخفیفات هیجان انگیز تحقیقستان باخبر شوید!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .