شباهت امام زمان با حضرت موسی

شباهت امام زمان با حضرت موسی

مخفیانه بودن ولادت امام زمان همانند کدام پیامبر است علت مخفیانه بودن ولادت امام زمان تهدید دربار عباسی به قتل آن حضرت بود در میان پیامبران نیز حضرت موسی ع وضعیتی مشابه داشتند در این مقاله به علل مخفیانه بودن ولادت امام زمان و حضرت موسی پرداخته شده است

علت مخفیانه بودن ولادت امام زمان

از برخی متون دینی اینگونه برداشت می شود که علت مخفی بودن ولادت، نیز غیبت او به خاطر حفظ جان امام عصر بود، چرا که دربار عباسی می دانست که طبق احادیث، فرزند امام عسکری، قائم آل محمد است. چندین بار به خانهٔ امام عسکری مأموران ریختند تا حضرت را پیدا کنند و به قتل برسانند!

وضعیت سیاسی و اجتماعی عصر امام حسن عسکری(ع) نشان میدهد که خلفای عباسی ـ به ویژه معتمد از امام وحشت داشتند، زیرا امام از جایگاه مهمی برخوردار بوده و مردم برای او احترام خاصی قایل بودند. وجود و حضور امام عسکری در صحنهٔ جامعه با منافع و قدرت معتمد در تضاد بود، از این رو حضرت را سخت تحت فشار قرار داد و به شهادت رساند.

از سوی دیگر معتمد عباسی از فرزندان و نسل امام عسکری(ع) نیز وحشت داشت، زیرا می دانست اگر فرزند او زنده بماند، خطر جدی برای حکومت او خواهد بود؛ از این رو با تدابیر ویژه سعی کرد از ولادت امام زمان(ع) جلوگیری نموده و حضرت را از بین ببرد.

حتما بخوانید  متن مجری روز معلم

یکی از نویسندگان درخصوص مخفی بودن ولادت امام زمان(ع) می نویسد: در دوران عسکریین(ع) [= امام هادی و امام عسکری] در میان حاکمان بنی عباس نگرانی عمیقی به وجود آمده بود. این نگرانی مربوط به اخبار و احادیث فراوانی بود که توسط پیامبر(ص) و ائمه(ع) بشارت به تولد فرزندی از امام حسن عسکری(ع) میداد که بر هم زنندهٔ اساس حکومت های باطل و واژگون کنندهٔ تاج و تخت ها است و دنیا را پر از عدل و داد خواهد کرد. از این رو، آن دو بزرگوار به ویژه امام حسن(ع) سخت تحت نظر بودند و دستگاه خلافت تلاش میکرد از تولد چنین فرزندی جلوگیری کند.

به همین علت بود که دوران حمل و تولد امام مهدی(عج) از مردم پنهان داشته می شد. به گفتهٔ امام رضا(ع) از ویژگی های آن حضرت ولادت پنهانی است.

حکمت دیگر اخفای ولادت، پیروی از مشیت حق تعالی بود. چون خواست حضرت حق تعلق گرفته بود که آخرین حجت خدا تا زمان ظهور زنده بماند. به همین دلیل امام عسکری و حضرت مهدی مؤظف بودند از چشم دشمن خود را مخفی نگه دارند. چنان که از حمل نرجس خاتون حتی عمه امام عسکری اطلاع نداشت، تا سحرگاه نیمه شعبان در کمال ناباوری حضرت متولد شد.

حتما بخوانید  دکلمه جذاب درباره دهه فجر

بنابراین فلسفهٔ مخفی بودن ولادت امام مهدی(عج)، و زندگی مخفی حضرت در دورهٔ پدر با زمینه سازی امامان پیشین و اخبار مهدویت توجیه می شود، که این امر دربارهٔ امام پیشین مطرح نبود. حکومت از مهدی موعود که به مقتضای روایات نابود کنندهٔ کاخ ستمگران است، وحشت داشت.

ولادت مخفیانه حضرت موسی

در زمان تولد موسی(ع) دستگاه فرعون برنامه وسیعی برای کشتن «نوزادان پسر» از بنی اسرائیل ترتیب داده بود، و حتی قابله​های فرعون مراقب زنان باردار بنی اسرائیل بودند.

در این میان یکی از این قابله​ها با مادر موسی دوستی داشت (حمل موسی مخفیانه صورت گرفت و چندان آثاری از حمل در مادر نمایان نبود) هنگامی که احساس کرد تولد نوازد نزدیک شده به سراغ قابله دوستش فرستا و گفت ماجرای من چنین است فرزندی در رحم دارم و امروز به محبت و دوستی تو نیازمندم.

هنگامی که موسی تولد یافت از چشمان او نور مرموزی درخشید، چنانکه بدن قابله به لرزه درآمد، و برقی از محبت در اعماق قلب او فرو نشست، و تمام زوایای دلش را روشن ساخت. در حدیثی از امام باقر (ع) می​خوانیم موسی چنان بود که هر کس او را می​دید دوستش می​داشت».

زن قابله رو به مادر موسی کرد و گفت من در نظر داشتم ماجرای تولد این نوزاد را به دستگاه حکومت خبر دهم، تا جلادان بیایند و این پسر را به قتل رسانند (و من جایزه خو را بگیرم) ولی چه کنم که عشق شدیدی از این نوزاد در درون قلبم احساس می​کنم! حتی راضی نیستم موئی از سر او کم شود با دقت از او حفاظت کن، من فکر می​کنم دشمن نهائی ما سرانجام او باشد!.

حتما بخوانید  فضیلت های شب نیمه شعبان

موسی در تنور آتش

قابله از خانه مادر موسی بیرون آمد، بعضی از جاسوسان حکومت، او را دیدند و تصمیم گرفتند وارد خانه شوند، خواهر موسی ماجرا را به مادر خبر داد مادر دستپاچه شد آنچنان که نمی​دانست چه کند؟

در میان این وحشت شدید که هوش از سرش برده بود نوزاد را در پارچه​ای پیچید و در تنور انداخت، مأمورین وارد شدند در آنجا چیزی جز تنور آتش ندیدند! تحقیقات را از مادر موسی شروع کردند، گفتند این زن قابله در اینجا چه می​کرد؟ گفت او دوست من است برای دیدار آمده بود، مأمورین مأیوس شدند و بیرون رفتند.

مادر موسی به هوش آمد و به خواهر موسی گفت نوزاد کجا است، او اظهار بی ​اطلاعی کرد، ناگهان صدای گریه​ای از درون تنور برخاست مادر به سوی تنور دوید، دید خداوند آتش را برای او سرد و سلام کرده است (همان خدائی که آتش نمرودی را برای ابراهیم سرد و سلام ساخت) دست کرد و نوزادش را سالم بیرون آورد.

گردآوری توسط: تحقیقستان

۰

برچسب ها

حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن