ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

کسی که آگاهی ندارد را می توان اگاه کرد اما آیا می شود کسی را که خودش را با ناآگاهی زده آگاه کرد.در یکی از روستاهای کشور عزیزمان مردی خداپرست و دین دار زندگی می کرد. اما در این میان مردی بود که نه نماز می خواند و نه روزه می گرفت و نه خمس و ذکات پرداخت می کرد. اهالی مسجد همگی از این ماجرا ناراحت بودند و هر یک به فکر چاره ایی بودند.

هریک به نوبه ی خود به پیش مرد می رفت او را نصیحت می کرد تا شاید به راه درست هدایت شود اما مرد هر بار حرف های مردم را پشت گوش می انداخت و به آن ها بی توجه بود.

مردم که دیگر خسته شده بودند به فکر چاره ایی برای این ماجرا افدادند زیرا از عاقبت مرد می ترسیدند و نگران او بودند. یک روز که دوباره دور هم جمع شده بودند تا دوباره دنبال راه چاره ایی باشند، امام جمعه مسجد گفت: خفته را خفته کی کند بیدار؟

ما همه ی سعی و تلاش خود را انجام داده ایم و وظیفه ی خود را به عنوان مسلمان ایفا کرده ایم ولی او نمی خواهد که آگاه شود و خود را به خواب و غفلت زده است. از ما دیگر هیچ کاری برنمی آید. خودش باید بخواهد تا ما نیز بتوانیم به او کمک کنیم.

حتما بخوانید  انشا درمورد توصیف فضا و مکان

هرگز . هرگز نمی توان کسی را که خودش را به غفلت و بی خیالی زده آگاه کرد زیرا نمی خواهد آگاه شود.

گردآوری توسط: تحقیقستان

۰

برچسب ها

حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

 1. این یعنی اینکه کسانی که پند میدادند هم خودشان خفته بودند. نه به این معنی که اون شخص خودشو بخواب زده. این دو تا با هم فرق داره. معنی خفته را خفته کی کند بیدار معنیش این بود که عرض کردم . هر چند که ضرب المثل غلطی است.
  سعدی می گوید
  غلط است اینکه مدعی گوید
  خفته را خفته کی کند بیدار
  مرد باید به گوش جان گیرد
  پند حتی نوشته بر دیوار
  یعنی از دیوار که خفته تر نداریم چون از سنگه ولی وقتی حرف درستی روش نوشته باید قبول کنیم. در ضمن گاهی کسی خفته ولی صدای خرو پوفش بقیه را بیدار میکند. پس درستش اینکه خفته را خفته می کند بیدار

  ۱+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن