علل مختلف درد قلب و راه های درمان

علل مختلف درد قلب و راه های درمان

علل مختلف درد قلب و راه های درمان

بیماری های قلبی خطری هستند که خیلی از ما را تهدید کنند اما هر نوع دردی که در محل قلب بوجود می آید را نمی توان درد قلب نامید در این مقاله به بررسی و توضیح درد قلب و علل آن و موضوعاتی پیرامون این موضوع پرداخته شده است

درد قلب

هر عضوی از بدن درد خاص خود را دارد و در جای خاصی احساس می شود. با این حال پزشکان چندان موافق نیستند دردهایی را که در قسمت قلب و قفسه سینه احساس می شود درد قلبی بنامیم.

آنها بیشتر از اصطلاح درد قفسه سینه یا آنژین صدری استفاده می کنند و تمام دردهای ناحیه سینه را مهم تلقی کرده (هر چند درست روی قلب نباشد) و علت آن را کاملاً بررسی می کنند. علت این است که برخی از دردهای قفسه سینه اصلاً منشا قلبی ندارند و در اثر آسیبهای سایر اندامها ایجاد می گردند.

کیفیت درد قلبی

معمولا درد قلبی در افراد به صورت درد مبهم یا احساس فشار ، سنگینی ، سفتی ، فشردگی یا خفگی بیان می شود تا درد واضح و اغلب بصورت احساس ناراحتی است تا درد. و در صورت شدید بودن بیمار درد را بصورت خرد کننده ، فشارنده و له کننده توصیف می کند که نفس فرد را تنگ کرده و او را از ادامه فعالیت باز می دارد.

کیفیت این درد بیشتر فشارنده است تا سوزشی یا تیز. بنابراین در کسانی که دچار دردهای سوزشی قلب می شوند (بویژه وقتی اندازه محل درد از حد یک سکه تجاوز نمی کند)، باید به فکر علل دیگری برای درد بود. البته اینگونه دردها نیز ممکن است منشا قلبی داشته باشند ولی نشانه ایسکمی (کاهش خونرسانی بافت قلب) نمی باشند.

معمولا دردهای قلبی با فعالیت بدنی و یا تغییر حالات روحی و روانی (از جمله استرسهای ناگهانی) ، سرما ، غذا یا ترکیبی از این عوامل تسریع و تشدید می شود و با استراحت تسکین می یابد. البته بسیاری از حملات با این الگوها هماهنگی ندارد. مدت این دردها نیز از ۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه متغیر است. در صورتیکه درد قلبی از نیم ساعت بیشتر به طول بینجامد احتمال سکته قلبی در فرد مبتلا به شدت افزایش می یابد.

محل درد قلبی

معمولاً این درد در ناحیه جناغ سینه (قسمت پایینی آن) یا سمت چپ قفسه سینه احساس می شود اما درد سایر قسمتهای سینه نیز ممکن است مربوط به قلب باشد. ولی ممکن است به سایر قسمتها نیز انتشار داشته باشد. گاه این درد به بالای شکم راه می یابد و فرد تصور می کند دچار سوءهاضمه شده است و گاه به آرواره یا زیر چانه ، گردن ، پشت و بین دو کتف یا بازوها (بویژه دست چپ) نیز تیر می کشد. مورد اخیر (انتشار به دست چپ) حالتی نسبتاً اختصاصی بوده و باید فرد را نسبت به قلبی بودن منشا درد آگاه سازد.

علت تیر کشیدن قلب

درد قلبی تیرکشنده، سوزشی یا انقباضی ممکن است منشا غیر قلبی داشته باشد اما توجه داشته باشید هر درد در ناحیه بین فک تحتانی تا بالای شکم که با فعالیت ایجاد یا بدتر شود، در یک فرد بالای ۴۰ سال حتما نیاز به بررسی دارد.

درد قلبی که معمولا یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می شود، معمولا حمله قلبی نیستند. حملات بیمار به طور مکرر بروز کرده و باعث می شود که بیمار برای بررسی بیشتر نیمه های شب به اورژانس مراجعه کند.

اگر چنین دردی ناشی از تیر کشیدن یا سوزش قلب یک حد و مرز قابل پیش بینی داشته باشد، به آن آنژین پایدار می گویند و به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معنا است که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانه تان از یک حد مشخصی بیشتر شود، به درد قفسه سینه مبتلا می شوید و این درد ممکن است چند بار تکرار شود.

درد قلب در خواب

شخصی که به آنژین ناپایدار دچار می شود، باید فورا در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشکی قرار گیرد به خصوص اگر در خواب یا درحال استراحت به درد یا حمله قلبی دچار شود.

یکی از مواردی که باعث سردرگمی در تشخیص و تعیین تکلیف بیمارانی می شود که دچار تیر کشیدن قلب هستند، هم خوان نبودن مابین علائم و نشانه های بیمار با آنچه در نوار قلب یا آنژیوگرافی یا دیگر آزمایشات است.

درد قفسه سینه و تیر کشیدن قلب همراه با تنگی نفس، تعریق سرد و سرگیجه از نشانه های کمبود خون رسانی به قلب است.

مشکل زمانی است که بیمار برای بررسی بیشتر به متخصص قلب برای تست ورزش یا آنژیوگرافی ارجاع می شود و نتیجه تست های وی منفی است.

بسیاری از بیماران قلبی دچار تنگی گذرا در عروق قلب می شود که می تواند ناشی از استرس و هیجان، فعالیت و علل دیگر باشد، اما به محض رفع عامل مولد، رگ قلبی به حال طبیعی برگشته و تمامی علایم بیمار رفع می شود. این بیماران گاهی دارای نوار قلبی کاملا طبیعی هستند.

درد قفسه سینه :

نکات مهم در رابطه بادردهای قفسه صدری:

درابتدا بهتراست بجای کلمه درد قفسه صدری ازاصطلاح چست دیس کامفورت (CHESTDISCOMFORT)استفاده کرد. که به معنی هر نوع احساس ناراحتی در قفسه سینه می باشد.

درد قفسه صدری یک راز بالینی است که پزشک مانند یک کارآگاه دقیق بایستی علت آن را مشخص کند.دانش،دقت،هوش،حوصله وقدرت تصور پزشک، همگی برای دست یابی به شرح حال دقیق ومعاینه صحیح وارزیابی درست یافته ها ضروری است.

– علل درد قفسه سینه: علل ناشی از جدار قفسه سینه (شایع ترین علت درد سینه می باشد) علل ناشی از بیماری های دستگاه گوارش(مانند التهاب واسپاسم مری،زخم معده،ریفلاکس،التهاب پانکراس،التهاب کیسه صفرا) علل ناشی از بیماری های ریه (التهاب پرده دور ریه،عفونت ریه،آمبولی ریه ،برونشیت مزمن ریه،افزایش فشارریه)

علل ناشی از بیماری های روانی (افسردگی،اضطراب،حمله هراس،هایپرونتیلایشن) علل ناشی از بیماری های قلبی(تنگی عروق کرونر،التهاب پرده دور قلب،پرولاپس دریچه میترال،بیماری دریچه های قلب،ضخیم شدن عضله قلب)

چگونگی تشخیص علل درد قفسه صدری:

مهمترین نکته این است که تشخیص علت درد حتما باید توسط پزشک انجام شود.

الف)خصوصیات دردهای غیر قلبی:

۱- اگر بیمار محل درد رابا یک انگشت نشان دهد معمولا علت درد غیر قلبی است.

۲- دردهایی که درسمت چپ سینه ومعمولا زیر نوک سینه می باشند بیشتر به علت اسکلتی عضلانی،گوارشی واسترس می باشند.

۳- دردهایی که درپشت قفسه صدری می باشند بیشتر به علت بیماری های ستون فقرات،ائورت،مری ویا قلب می تواند باشد.

۴- دردهایی که پایین تر از ناف ویا بالا تراز فک تحتانی می باشند معمولا علل غیر قلبی دارند.

۵- دردهایی که تنها محدود به شانه،کتف ودست چپ هستند معمولا علل غیر قلبی دارند.

۶- اگر دردی برای فقط چند ثانیه طول بکشد معمولا علل ان غیرقلبی است.

۷- اگر دردی برای ساعت های متمادی و یا برای روز ها ثابت و پایدار باشد معمولا غیر قلبی است.

۸- اگر دردی معمولا موقع استراحت ویا موقع دراز کشیدن،ایجاد شود معمولا قلبی نیست.

۹- دردی که باحرکت دست ها،باخم وراست شدن بدن،بانفس عمیق ویا باسرفه ویا باحرکت گردن شدید ترمی شود معمولا قلبی نیست .

۱۰- اگر به دنبال خم شدن مثلا جهت گره زدن کفش و یابه دنبال چرخش بدن مثلا در رختخواب درد شدید وناگهانی ایجاد شود معمولا این درد غیر قلبی است.در این شرایط بیمار سعی می کند نفس خود راکوتاه نگه دا رد تا شدت درد کمتر شود.

۱۱- درد در محل اتصال دنده ها به جناغ که بالمس بدتر می شود به علت التهاب دردناک غضروف دنده ای می باشد.

۱۲- درد عضلات جدار قفسه سینه ودرد عضلات زیرپستان بسیار شایع است وموجب اشتباه در تشخیص می شوند.

۱۳- درد خوش خیم در افراد جوان:درد بیشتر در استراحت بروز می کند درد خصوصیت خنجری وتیز می باشد معمولا درد در ناحیه جلوی قلب است گاها همراه با تپش می باشد ممکن است تکرار شونده باشد معاینه بالینی ونوار قلب نرمال است.

۱۴- بیماری شانه درد ناک:معمولا درافراد میان سال دیده می شود.درد هنگام شب واستراحت تشدید میابد.حرکات شانه موجب تشدید درد می شود علل این بیماری شامل مشکلات دیافراگم،کیسه صفرا،تومور ریه،بیماری های اسکلتی وعضلانی اطراف شانه،وبا شیوع کمتر بیماری های قلبی،بیماری های سیستمیک ماننده دیابت.

درد های قلبی قفسه سینه : فردی که رنگش بدجوری پریده، دانههای درشت عرق نشسته روی پیشانیش، پنج انگشتش را باز کرده روی قلبش و از شدت درد دارد به خودش میپیچد، حس میکند که کسی با تمام سنگینیش روی سینه او ایستاده و نمیگذارد نفسش بالابیاید، بدجوری نفس نفس میزند، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و…

آنهایی که خودشان یا اطرافیانشان با حملههای قلبی مانوسند، خوب میدانند که این شرح حال، شرح حال کیست. اما قفسه سینه به دلایل دیگری نیز ممکن است دردناک شود. به بیان دیگر، تمام دردهای این ناحیه، قلبی نیستند.

این نوشته قصد دارد از شایعترین انواع درد قفسهسینه صحبت کند و توصیههای عملگرایانهای را نیز در اختیار بیماران قلبی قرار دهد.

درد قفسه سینه :

در هر نقطهای از زیر گردن تا بالای شکم، اگر دردی احساس کنید، به درد قفسه سینه دچار شدهاید و هیچ فرقی نمیکند که این درد، واضح و شدید باشد یا مبهم و خفیف.

تمام دردهای این ناحیه را باید جدی گرفت. پزشکان و بیماران وقتی با چنین دردی مواجه میشوند، معمولا بیمناک میشوند که مبادا پای یک حمله قلبی در میان باشد. حملههای قلبی یکی از شایعترین و خطرناکترین انواع دردهای قفسه سینهاند اما خوشبختانه یا متاسفانه بسیاری از دردهای قفسه سینه، به اشتباه، درد قلبی تلقی می شوند.

حقیقت این است که بعضی از دردهای این ناحیه، هیچ خطری در پی ندارند. بعضیها کمی خطرناکند و بعضی دیگر هم بسیار خطرناکند، آنقدر که جان آدم را تهدید میکنند. به هر حال، هر عضوی از اعضای بدن که در داخل قفسه سینه وجود دارد، و تمام بافتهای موجود در این ناحیه، میتوانند یک منبع بالقوه برای بروز درد قفسه سینه به حساب بیایند. قلب، ریهها، مری، عضلات بیندندهای، دندهها، تاندونها و اعصابی که داخل قفسه سینهاند، متهمان ردیف اولند. قلب درد :

به درد قفسه سینه با منشا قلبی میگویند <آنژین.> این درد معمولا وقتی اتفاق میافتد که خون و اکسیژن کافی به قلب نرسد. اگر چنین دردی یک حد و مرز قابل پیشبینی داشته باشد، به آن میگویند آنژین پایدار. به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معناست که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانهتان از یک حد مشخصی بیشتر بشود، به درد قفسه سینه مبتلا میشوید.

اما وقتی که دردتان غیرقابل پیشبینی بشود یا این که در حال استراحت نیز به چنین دردی دچار شوید، آنوقت به آن میگویند آنژین ناپایدار. شخصی که به آنژین ناپایدار دچار میشود، باید خیلی زود در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد. حمله قلبی یکی از شایعترین انواع دردهای قلبی است. وقتی رسوبات چربی یا لختههای خونی، جلوی خونرسانی به قلب را بگیرند و اجازه ندهند که غذا و اکسیژن کافی به عضله قلب برسد، حمله قلبی اتفاق میافتد.

این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه، و گهگاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است. درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول میکشد. این درد ممکن است به نواحی دیگری از بدن هم انتشار پیدا کند. کمر، گردن، چانه، شانه، بازو، وخصوصا دست و بازوی چپ در حملههای قلبی، معمولا تیر میکشند. علایم دیگری که تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشک تایید میکند، عبارتند از: تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه، عرق سرد.

حمله قلبی معمولا به دنبال یک فعالیت و یا یک استرس شدید اتفاق میافتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی (نیتروگلیسیرین) از بین میرود.به جز حمله قلبی، دلایل قلبی دیگری هم هستند که میتوانند منجر به بروز درد در ناحیه قفسه سینه شوند. التهاب پردهای که دورتادور قلب را در برگرفته است، یکی از همین دلایل است. این بیماری که به <پریکاردیت> موسوم است، معمولا متعاقب یک عفونت ویروسی اتفاق میافتد.

در این مورد نیز، درد قفسه سینه، بسیار شدید و معمولا متمرکز بر روی یک نقطه است و بیمار احساس میکند که انگار قفسه سینهاش دارد سوراخ میشود. همراه بودن علایمی نظیر تب و کوفتگی بدن هم تایید کننده همین تشخیص است. اسپاسم عروق کرونر، مشکلات عروقی و خصوصا بیماریهای مربوط به سرخرگ آئورت و . . . از دیگر دلایل قلبی برای بروز دردهای قفسه سینه به شمار میروند.

راهکارهای عملی به بیماران قلبی :

ـ در هنگام بروز درد قلبی، که معمولا در حال فعالیت و یا استرس به سراغتان میآید، بلافاصله دست از کار بکشید و آرام بنشینید. استراحت، اولین قدمی است که باید برای تسکین دردتان بردارید.

ـ از قرص زیر زبانی (نیتروگلیسیرین) استفاده کنید. اگر پس از ۵ دقیقه، دردتان تسکین پیدا نکرد، مجددا باید یک قرص زیر زبانتان بگذارید. این کار را تا ۳ بار میشود تکرار کرد اما اگر پس از به کار بردن ۳ قرص زیرزبانی در فواصل مناسب، باز هم دردتان از بین نرفت، باید بلافاصله به یکی از مراکز اورژانس مراجعه کنید.

ـ در مواردی نظیر استحمام، مقاربت و یا بعد از خوردن غذاهای سنگین، بهتر است که به طور پیشگیرانه از قرص زیر زبانی استفاده کنید.

ـ قرص زیر زبانیتان را نباید در معرض نور و حرارت و رطوبت قرار دهید چرا که در این مواقع، خیلی زود فاسد میشود و خاصیت درمانیاش را از دست میدهد. اگر از نیتروگلیسیرین استفاده کردید و مزه تند این دارو را در زیر زبانتان حس نکردید، بدانید که احتمالا دارویتان خراب شده و خاصیتش را ازدست داده است.

ـ حتی الامکان قرص زیر زبانی را در وضعیت ایستاده مصرف نکنید چرا که به دلیل افت ناگهانی فشار خون، خطر سقوط ناگهانی وجود دارد.

بهتر است که در وضعیت نشسته یا خوابیده از این قرص استفاده کنید.

ـ اگر اضافه وزن دارید، بهتر است با مراجعه به پزشک یا متخصص تغذیه، یک برنامه غذایی مناسب دریافت کنید و هرچه زودتر، فکری به حال کاهش وزنتان بکنید. ج

ـ عوامل خطرساز بیماریهای قلبی را هر چه زودتر تدبیر کنید: سیگار، فشار خون، چربی خون بالا، دیابت.

ـ وقتی که درد قفسهسینه ندارید، خصوصا در اوایل صبح که هوا پاکیزهتر است، ترجیحا در محلهایی مانند پارک و اماکنی که از فضای سبز برخوردارند، پیادهروی کنید. کمکم اگر دیدید که با این پیاده روی مختصر، مشکلی برایتان ایجاد نمیشود و تحملش را دارید، می توانید بتدریج مسافت بیشتری و با سرعت بیشتر را امتحان کنید حداقل ۴۵-۳۰ دقیقه در روز ورزش هوازی انجام دهید.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2476

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقستان
توسط
تومان

از آخرین مقالات و تخفیفات هیجان انگیز تحقیقستان باخبر شوید!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .