عیسای تاریخی

عیسای تاریخی

در زندگی نامه و آموزه های عیسی, در خودداری اش از حد وسط را گرفتن به هنگام مواجهه با اخلاق های ناروا, در تأکید او بر جهان شمولی و امر کلی, و نامحدودیت های خواست های اخلاقی او از بشر, نیرویی نهفته است که از تمامی سدهای مذهبی می گذرد و چه عقاید دینی او را باور داشته باشیم و چه نداشته باشیم ما را مجبور به اندیشیدن درباره این نظام اخلاقی می کند.

تأثیر او بر امور انسانی، پس از خود او در هنر و فرهنگ امروز بسیار مهم است. از ابتدای مسیحیت و در قرون وسطا تا همین اواخر، تعداد کثیری از متفکران و هنرمندان اخلاقی اروپا به نحوی از انحا از عقاید مسیحی مایه گرفته اند. آثاری به تنوع و گوناگونی کمدی الهی دانته و تمامی مکتب های نقاشی مذهبی اروپا گواه جاذبه اخلاقی عیسی و کلیسای پرستنده اوست.

با این حال به هیچ وجه نمی توان گفت که اینها بازتابی از دستاورد فکری عیسای تاریخی است و این عیسای نجات دهنده به عنوان چهره محوری مذهبی و رستگاری بخش است که ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. اما در قرن بیستم تصویر تغییر کرد و لااقل در محافل رادیکال، گرایشی روزافزون دیده شد که منکر تمامی چارچوب مابعد الطبیعی مذهب بود و آن را اسطوره می خواند و می گفت نباید کلمه به کلمه آن را صحیح دانست.

هم زمان با آن سعی شد گونه ای نظام فلسفی دیگر ساخته شود که در آن تعلیمات اسطوره زدایی شده عیسی بتواند مفید باشد. به ویژه بسیاری از حکمای الهی، اگزیستانسیالیسم را به جای تصویر یهودی مسیحی از خدا و بهشت و دوزخ عرضه کرده اند و این تفسیر اگزیستانسیالیستی از عیسی و مسیحیت امروزه در محافل متکلمان مورد موافقت واقع است.

کتاب همفری کارپنتر با نام «اندیشه عیسی» به بررسی تاریخ نگارانه داستان مسیحیت از خلال بررسی جزئیات زندگی عیسی و اختلاف روایت این چهار انجیل می پردازد و تلاش می کند به این سؤال ها پاسخ گوید: روایت انجیل های مسیحی درباره کردار و گفتار عیسی تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ اندیشه عیسی با اندیشه معاصرانش چه فرقی داشت؟ عیسی در مورد خود چه فکر می کرد؟ نویسنده در پیشگفتار می گوید: «کتاب حاضر یکی از مجموعه کتاب هایی است که در توصیف ماهیت و اصالت و اهمیت اندیشه چهره های روشنفکر برجسته گذشته به تحریر در می آید. چرایی انتخاب کسی که زندگانی و مرگش موجب پیدایش مسیحیت شد برای این سلسله کتاب قابل فهم است.

اما اینکه عیسی را یکی از چهره های روشنفکر برجسته گذشته بدانیم در نظر بسیاری افراد، دست کم، عجیب می نماید. به باور کلیسای مسیحی وی قطعا خیلی بیش از اینها بود، و چه بسا بی ایمان ها استدلال کنند که حضرت اصلا «روشنفکر» نبود. فزون بر این می توان گفت که مجزا ساختن «اندیشه» عیسی از سایر چیزهایی که کتاب مقدس درباره او می گوید تصوری نادرست است.» ( صفحه ١٣)

عیسی هیچگاه کتابی ننوشت و چهار کتاب انجیل متی، مرقس، لوقا و یوحنا که به عنوان چهار انجیل قانونی پذیرفته شده اند، کتاب هایی بوده اند که رسولان و شاگردان مسیح احتمالا در دهه های آخر سده یکم میلادی به یونانی نوشته اند. این انجیل ها شرح و تفصیل مسیحیان است از زندگی و اندیشه بنیانگذار خود. واژه انجیل هم بر کل کتاب «عهد جدید» و هم بر چهار بخش ابتدایی کتاب یعنی زندگی نامه های مسیح اطلاق می شود.

چهار انجیل درواقع چهار روایت از زندگی عیسی مسیح است که توسط چهار تن از حواریون مسیح نگاشته شده و دارای قسمت های مشترک بسیاری است اما تفاوت هایی نیز با هم دارند. مسیحیان این چهار کتاب را مانند چهار تصویر از مسیح ولی از زوایای مختلف توصیف می کنند.

مجزاساختن اندیشه عیسی از آنچه در کتاب مقدس گفته شده به نظر کارپنتر یکی از نکاتی است که او در نگارش کتاب به آن توجه کرده است و سعی کرده با بررسی نظر متکلمان مسیحی معاصر، اندیشه عیسی را با بررسی اسناد تاریخی توضیح دهد و مهم ترین وی‍‍ژگی کتاب این است که مسیحیت را در بستری تاریخی و نه با پیش فرض های دینی مسیحی توضیح می دهد.

انجیل های مرقس، متی و لوقا را معمولا تلخیصات می خوانند چون با وجود اختلافات بزرگ با همدیگر، کلام هر سه آنقدر همسانی دارد که می تو ان آنها را در ستون های متوازی تلخیصی جا داد و به کار برد. کهن ترین نسخه خطی انجیل، به قرن چهارم میلادی باز می گردد. در بین انجیل ها، مرقس پیش از همه نوشته شده و از همه نیز موجز تر است و به همین خاطر بیشتر ارجاعات در کتاب به این انجیل هستند. روایت انجیل متی مفصل تر از انجیل مرقس است و مرقس و متی دعوی سبک ادبی ندارند.

انجیل های آنها در بیان طبیعت معجزه گر و توان و اقتدار عظیم عیسی است، و به نقش خود به عنوان نویسنده کمتر توجه می شود. اما انجیل یوحنا کمتر رویه ای تاریخی دارد و با این کلمات آغاز می شود: «در ازل کلمه بود، کلمه با خدا بود و کلمه خود خدا بود.» انجیل یوحنا بیشتر حاصل تاملات روحانی است تا تاریخ موثق.

یوحنا از یک سو منبع فکری سرشاری درباره ماهیت عیسی به منزله «مسیح»- که در تورات به ظهور او بشارت داده شده بود- و «پسر خدا» فراهم می سازد به طوری که اندیشه مذهب مسیحی در مورد ماهیت عیسی بدون تردید بیشتر مدیون یوحناست تا سه انجیل دیگر. از سویی دیگر تصویر یوحنا از عیسی در زمینه ادراک مورخان از عیسای انسان، فایده ای نسبتا ناچیز داشته است.

کتاب «اندیشه عیسی» قبلا در چهار نوبت در انتشارات طرح نو چاپ شده بود ولی اینک ویراست دوم آن توسط انتشارات فرهنگ جاوید منتشر شده است. حسن کامشاد مترجم نام آشنا در یادداشت مترجم گفته: «متاسفانه ترجمه های رایج فارسی عهد جدید و عهد عتیق هیچ یک در مقابله با متن کتاب مقدس حق مطلب را ادا نمی کرد؛ از این رو مترجم خود به ترجمه مستقل آیه ها پرداخت.» کتاب به شکلی نوشته شده که برای خواننده ای که پیش از انجیل ها با متون مربوط به الهیات مسیحی آشنایی قبلی نداشته باشد نیز سودمند باشد.

نویسنده برای پاسخ به پرسش ها به بررسی و ارزیابی شواهدی که پایه آگاهی ما از عیسی است می پردازد و با زبانی روان، وجوه مختلف پیدایش مسیحیت را از خلال عهد جدید بررسی می کند؛ از زمان تولد او در چهار سال قبل از میلاد که او یک معلم مذهبی یهودی بود تا حدود ٢٨-٣٠ بعد از میلاد که به صلیب کشیده شد و جان سپرد.

منبع: تحقیقستان

افشاگری,اخبار جدید,افشاگری نیوز,افشاگری روز,افشاگری جدید,افشاگری

همچنین ببینید

متن عالی برای شب قدر

متن عالی برای شب قدر

متن عالی برای شب قدر  شب های نوزدهم, بیست و یکم و بیست و سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *