فصل ۱۵ کتاب اسپینوزا

فصل ۱۵ کتاب اسپینوزا

۱۵٫۱ مقدمه
هدف اصلی مبدل های توان استاتیک، تولید یک شکل موج خروجی ac، از یک منبع dc، می باشد. انواع شکل موج های مورد نیاز در درایوهای سرعت قابل تنظیم (ASD)، منابع توان اضطراری (UPS)، جبران سازهای وار (توان راکتیو) استاتیک، فیلترهای اکتیو، سیستم های انتقال ac قابل تنظیم (ادوات FACTS)، و جبران سازهای ولتاژ، می باشند که تنها برخی از آن ها می باشند. برای خروجی های ac سینوسی، دامنه، فرکانس، و فاز بایستی قابل کنترل باشند. 

بسته به نوع شکل موج خروجی ac، می توانند به عنوان اینورترهای منبع ولتاژ در نظر گرفته شوند (VSI)، که خروجی ac که بطور مستقل کنترل می شود، یک شکل موج ولتاژ است.

این ساختارها، پرکاربرد ترین انواع می باشند؛ زیرا آنها ذاتا به عنوان منابع ولتاژی عمل می کنند که در بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند ASDها که معروف ترین کاربرد اینورتر ها هستند، مورد نیاز می باشند (شکل ۱۵٫۱ a). به همین سان، این توپولوژی ها می توانند به عنوان اینورترهای منبع جریان عمل کنند (CSI)، که در این نوع، خروجی ac که مستقلن کنترل می شود، یک شکل موج جریان است. این ساختارها در هنوز هم بصورت گسترده در کاربردهای صنعتی فشار متوسط کاربرد دارند، چراکه شکل موج ولتاژ با کیفیت، مورد نیازشان می باشد.

مبدل های توان استاتیک، بویژه ایینورترها، از کلیدها و سوییچ های قدرت ساخته شده اند و ازین رو شکل موج خروجی ac از مقادیر گسسته ساخته شده است. این موجب تولید شکل موج های با تغییرات ناگهانی می شود، به جای اینکه دارای تغییراتی نرم باشد.

به عنوان مثال، ولتاژ خروجی ac تولید شده توسط VSI یک ASD سه مرحله ای، یک شکل موج از نوع مدولاسیون پهنای پالس (PWM) می باشد (شکل ۱۵٫۱ c).

اگرچه این شکل موج آن طور که انتظار می رفت، سینوسی نبوده (شکل ۱۵٫۱ b)، مولفه های پایه ی آن همانند یک شکل موج سینوسی هستند. این رفتار، بایستی توسط یک روش مدولاسیون _ که مدت زمان و ترتیب استفاده شده برای سوییچ کردن ولوهای قدرت به on و off را کنترل می کند_ مورد اطمینان واقع شود. روش های مدولاسیونی که معمولن استفاده می شوند، روش های برمبنای حامل (همانند مدولاسیون پهنای پالس سینوسی SPWM)، روش بردار-فضا (SV)، و روش ازبین بردن هارمونیک بصورت انتخابی، می باشند.

منبع:تحقیقستان

افشاگری,اخبار جدید,افشاگری نیوز,افشاگری روز,افشاگری جدید,افشاگری

همچنین ببینید

دلیل بالا رفتن قیمت دلار

دلیل بالا رفتن قیمت دلار

دلیل بالا رفتن قیمت دلار عوامل متعددی در افزایش قیمت دلار تاثیرگذارند ازجمله پایین نگه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *