کانال تلگرام تحقیقستان

معرفی DNS

معرفی DNS

DNS چیست؟

شایدتا به حال اصطلاح DNS را بارها شنیده باشید، کسانی که وبگرد حرفه ای هستند، حتما DNS را بارها دیده و یا شنیده اند. DNS مخفف Domain Name Server”” است.


وقتی شما می خواهید وارد سایتی بشوید، باید آدرسweb server خود را در web browser خود وارد کنید.یک روش برای مشخص کردن server ، دانستن IP آدرس آن است.

مثلا ۶۳٫۷۲٫۵۱٫۸۵=www.ciwcertified.com.. اما به هر حال همه کاربر ها ترجیح می دهند تا به جای استفاده از این اعداد و ارقام از domain names استفاده کنند، چرا که استفاده کردن و به خاطر سپردن آنها به مراتب راحت تر است.

در حقیقت DNS، IP addresses را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. مثلا وب سرور سایت yahoo می تواند ۶۵٫۲۰٫۳۵٫۷۹ باشد.( اعداد IP صرفا برای مثال است.) که می توان از صریق آدرس http://www.yahoo.com هم به آن دسترسی پیدا کرد.

هم domain name و هم IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند، اما domain name، هم برای استفاده، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.

یکی از راه های به خاطر سپردن domain name، یادگیری ساختار آن است.

چیزی که بسیار مهم است انتخاب domain name است. شرکت های تجاری دقت بسیار زیادی در انتخاب domain name خود می می کنند، هر چه انتخاب domain name با دقت بیشتری صورت بگیرد امکان ارتباط راحت تر و سریع تر مخاطبین را بیشتر فراهم می کند.

هر domain name هم منحصر به فرد است و هیچ دو فرد حقوقی و یا حقیقی هم نمی توانند از ۲ domain name واحد و شبیه به هم استقاده کنند.

هر domain name از حروف و یا اعدادی تشکیل شده است که به وسیله نقطه از هم جدا می شوند.

مثلا http://www.yahoo.com را در نظر بگیرید،قسمت www که server(host) name است.Yahoo قسمت registered company domain name و قسمت com یا همان domain category یا Top level Domain

دامنه چیست ؟

به آدرس سایت شما در اینترنت دامنه گفته میشود. از آنجایی که اسامی در ذهن راحت تر از اعداد و ارقام باقی میمانند ، جهت سهولت کار با شبکه جهانی شرکتهایی در سراسر دنیا اقدام به ثبت نام دامنه در اینترنت نمودند که این نام در اصل معادل آدرس URL و یا ارقامی میباشد که سایت شما در آن آدرس در یک سرور میزبان قرار دارد.

 مدتها قبل ثبت دامنه در انحصار چند شرکت خاص بود که این مسئله باعث ایجاد انحصار و قیمت های بالا گردیده بود. جهت همگانی کردن اینترنت ابتدا نیاز به از بین بردن انحصار فوق بود که این کار چند سال قبل به وقوع پیوست.

 پس از آن بازار رقابت به شدت زیاد شد ، به طوری که هر روز قیمت ها تنزل پیدا کرد و باعث گردید که تعداد سایتها در اینترنت هر روز رو به گسترش گذارد.

کلا دامنه ها به دو دسته دامنه های اصلی GTLD و دامنه های بین المللی تقسیم گردیده اند. دامنه های GTLD دنباله های com.و net. و org. و از سال قبل دامنه های biz. و info. را شامل میشوند. که از نظر ارجحیت با یکدیگر هیچ فرقی ندارند. نسبت به نوع سایت شما این دنبال ها میتوانند به دلخواه متفاوت باشند.

دامنه های بین المللی شامل دامنه هایی میباشند که دنباله های آنها نمایشگر حروف اختصاری کشوری میباشند. مانند: uk.  که نمایشگر انگلستان و یا ca.

که نمایشگر کانادا و یا ir. که نمایشگر ایـران میباشد. قوانین ثبت این گونه دامنه ها به علت محلی بودن با دیگر دامنه های GTLD کاملا متفاوت میباشد.

شرایط ثبت دامنه:

جهت ثبت دامنه سایت خود در اینترنت که در اصل نمایشگر آدرس سایت شما در اینترنت میباشد باید به یکی از شرکتهای ثبت دامنه مراجعه فرمایید.

شرکت رسـانت از سال ۱۳۷۹ اقدام به ثبت دامنه در ایران نموده است و هر سال بالغ بر ۱۰۰۰ دامنه به طور متوسط در ایران به تنهایی ثبت کرده است.

این شرکت با تثبیت جایگاه خود در زمینه خدمات رسانی فن آوری اطلاعات در ایران با کمترین هزینه ممکن امکان ثبت دامنه سایت شما را در اینترنت خواهد داشت .

شما جهت ثبت دامنه میتوانید به صورت Online و یا Offline از طریق و یا از طریق فاکس و یا تلفن اقدام به ثبت دامنه خود نمایید.

 سیستم Online شرکت به گونه ای طراحی گردیده که به راحتی و بدون نیاز به هر گونه کارت اعتباری ارزی و یا در صورت تمایل با کارت اعتباری ارزی و پرداخت دلاری هزینه ها میتوانید دامنه و یا اسم سایت خود را به صورت بلادرنگ ثبت نمایید ، کافیست به صورت Online سفارش خود را صادر کنید و هزینه ثبت دامنه که سالیانه ۸۰۰۰ تومان میباشد را از نزدیکترین بانک به حساب شرکت حواله نمایید.

در کمتر از ۲۴ ساعت دامنه شما ثبت شده و قابل دسترس در کل دنیا میباشد.

در این سیستم کلیه امکانات مدیریتی دامنه از قبیل شناسه – رمز عبور- و دیگر اطلاعات مورد نیاز قابل دسترس بوده و مدیریت آن به عهده شما قرار داده شده است.

نکته جالب اینکه شما با این سرویس میتوانید هر دامنه را تا ۱۰ سال ثبت نمایید که با اطمینان آدرس سایت خود را به مدت ۱۰ سال در اختیار گرفته اید.

شرکت رسـانت همینطور برای همکارانی که به تازگی به صف شرکتهای فن آوری اطلاعات پیوسته اند سرویس خاصی را در نظر گرفته است.

این شرکتها میتوانند با گرفتن یک شناسه و رمز عبور و خرید اعتبار نه تنها امکان ثبت Online دامنه های مشتریان خود را دارا شوند ، بلکه مدیریت دامنه های فوق را نیز به عهده گرفته و همینطور از تخفیف ویژه شرکت نیز برخورداد گردند.

شرکت رسـانت یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت ها در زمینه فن آوری اطلاعات در ایران و شاید منطقه میباشد که توجه زیادی را در زمینه خدمت رسانی صادقانه به مشتریان داخلی و خارجی نموده است.

منبع: تحقیقستان

درباره نویسنده: حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *