پاشنه آشیل اصلاحات

پاشنه آشیل اصلاحات

از دیگر رویکردهای خوب این دولت می توان به هم گرایی قوای سه گانه مخصوصا مجریه و مقننه اشاره کرد این دولت توانست در مقابل افراط و تفریط اعتدال را تعریف کند اتفاق خوب دیگر استفاده از افراد کارآمد بود از جمله آقایان جهانگیری, ظریف, زنگنه و حجتی اما اگر بخواهیم این فهرست را ادامه دهیم, خیلی می توان نام برد

نشست تحلیل آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در ستاد خبری حسن روحانی با حضور محسن مهرعلیزاده و جواد اطاعت برگزار شد. تأکید بر رعایت نکردن اخلاق از سوی رقبای روحانی و جهانگیری در مناظره یکی از موضوعاتی بود که دو میهمان این برنامه بر آن تأکید کردند. رأی آوردن به هر قیمتی حتی متوسل شدن به دروغ از دیگر مواردی بود که سخنرانان این مراسم به آن اشاره و آن را تقبیح کردند. آنها با برشمردن خدمات دولت روحانی، اعلام کردند که مردم نباید انتظار داشته باشند مشکلات یک شبه حل شود. توسعه در مسیر آهسته و پیوسته محقق می شود.

دروغ گفتن هنر نیست

محسن مهرعلیزاده بعد از ابراز امیدواری از افزایش تلاش نخبگان و رسانه ها در ایام باقی مانده در جهت آگاهی سازی و روشن کردن مردم سخنان خود را درباره مناظره ها این گونه شروع کرد: در آموزه های اخلاقی ما آمده است که «ادب مرد به ز دولت اوست». مسئله ادب و احترام در ایران همواره مهم بوده و هست و به صورت کلی در این سه مناظره مخصوصا مناظره آخر نادیده گرفته شد.

معاون رئیس دولت اصلاحات ادامه داد: وقتی شش نفر به عنوان چکیده مردم برای ریاست جمهوری کاندیدا می شوند و بعد می بینیم که رقیبان دولت تمام سعی خود را بر تخریب آن به صورت غیراخلاقی می گذارند، پایه های اخلاق در جامعه نابود می شود.مهرعلیزاده درباره مناظره در مجموع گفت: مناظره کار ارزشمندی است که ما از دیگر کشورها الگو برداری کردیم ولی واقعا در ایران کژکارکردی دارد و تبدیل شده است به هنر دروغ گرفتن که واقعا هنری نیست.

رئیس سازمان تربیت بدنی دولت اصلاحات به نقد دوپاره کردن جامعه پرداخت و گفت: جامعه را دوقطبی نکنید. این قدر مقام معظم رهبری و علما توصیه کردند که جامعه را شقه شقه نکنید، اما متأسفانه با آمارسازی های مثل چهاردرصدی و ۹۶درصدی به دنبال این کار هستند. البته جامعه با دیدن اتفاقات سال ۸۴ و ۸۸ دیگر فریب این «بگم بگم»ها را نمی خورند.

مهرعلیزاده با اشاره به سابقه دولت و دستاوردهای آن گفت: همه می گویند سایه جنگ بر سر کشور بود. کشورهای ١+۵ توانستند اجماع جهانی علیه ایران به وجود آورند اما الان حق ما را برای غنی سازی به رسمیت شناخته اند و آن اجماع علیه ایران به کلی از بین رفته است.

او ادامه داد: در وادی سیاست علاوه بر نزاکت، دانش کار هم واجب است و بیان کننده برنامه کاندیداها، سوابق و افراد اطراف آنهاست. عده ای به جای دادن برنامه، تخریب می کنند و مردم ما به خوبی متوجه این موضوع می شوند.

دولت به سمت عقلانیت حرکت کرد

جواد اطاعت هم در این نشست خبری درباره مناظره ها گفت: مناظره باید بیانگر ادب و صلاحیت اداره کشور باشد و متأسفانه این گونه نبود و تصویری که با سیاه نمایی و تخریب از ایران به عنوان یک کشور اسلامی به جهان مخابره شد، پذیرفتنی نبود. همچنین کاندیداهای مورد حمایت ما جهانگیری و روحانی نیز فکر می کنم برخلاف میل خودشان مجبور شدند در مقام دفاع خیلی چیزها بگویند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه بهشتی ادامه داد: در مناظره حتی اگر نتوان برنامه دقیق داد، باید تا حدی درباره برنامه ها مثل سرفصل ها توضیح داده شود. طبیعتا برنامه دولت، برنامه ششم توسعه است ولی کسانی که می خواهند ابتدا به ساکن بیایند برای ریاست جمهوری، باید اول بگویند که برنامه ششم را قبول دارند یا نه و اگر قبول ندارند برنامه آنها چیست. اطاعت گفت: اگر چه تا وضعیت مطلوب فاصله داریم ولی کارنامه این دولت پذیرفتنی است.

او در ادامه از تمثیل مریض برای توضیح حرف خود استفاده کرد: وقتی مریضی وضعیت بدی دارد و بعد از درمانِ پزشک، علائم خوبی از خود نشان می دهد و رو به بهبود است، خب باید این درمان را ادامه داد.

او مثال هایی از علائم بهبود زد و گفت: توانستیم از ذیل بند هفتم شورای امنیت بیرون بیاییم. کاری که کمتر در نظام بین الملل سابقه دارد. با وجود اینکه معمولا کشورداری در ایران سلیقه ای است اما این دولت به سمت عقلانیت حرکت کرد. دولت توانست ما را دوباره به ریل توسعه برگرداند. دولت در دفاع از حقوق شهروندی کارنامه درخشانی دارد و گواه این آزادی انتخابات شورای شهر است.

خوش استقبال و بد بدرقه ایم

او ادامه داد: از دیگر رویکردهای خوب این دولت می توان به هم گرایی قوای سه گانه مخصوصا مجریه و مقننه اشاره کرد. این دولت توانست در مقابل افراط و تفریط اعتدال را تعریف کند. اتفاق خوب دیگر استفاده از افراد کارآمد بود از جمله آقایان جهانگیری، ظریف، زنگنه و حجتی اما اگر بخواهیم این فهرست را ادامه دهیم، خیلی می توان نام برد. استاد علوم سیاسی دانشگاه بهشتی در ادامه به آسیب شناسی اجتماع ایران پراخت و گفت: ما خوش استقبال و بد بدرقه ایم.

او این اتفاق را در مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت و حتی جنبش دوم خرداد ردیابی کرد و گفت: مردم بعد از دوم خرداد ۷۶ تا سال ۸۰ در صحنه بودند اما از سال ۸۱ که انتخابات دور دوم شوراها بود، قهر کردند و انزوا در پیش گرفتند و نتیجه آن شورای شهر دوم و ظهور احمدی نژاد بود. در سال ۸۴ اگر نخبگان با تکثر موجب شدند که انتخابات به دور دوم برسد، در ادامه مردم با انزوا اجازه پیروزی احمدی نژاد را دادند. شما همین انتخابات اخیر فرانسه را نگاه کنید؛ تکثر نامزدها باعث شد یکی از افراطی ها به دور دوم برود اما مردم فرانسه با حضور ۸۵درصدی مانع از پیروزی او شدند.

اطاعت دوباره تأکید کرد: پاشنه آشیل ما این است که در صحنه می آییم؛ اما سریع قهر می کنیم. به اشتباه می گویند ما سابقه دموکراسی صدساله داریم، این در حالی است که مردم چند سال بودند و بعد قهر کردند و دوباره چند سال بودند و دوباره قهر کردند.

او بحث خود را به روحانی برگرداند و گفت: توانستیم در مدت زمان دوشنبه تا جمعه در سال ۹۲، روحانی را به نامزد مورد اعتماد مردم تبدیل کنیم؛ اما به محض رأی آوردن او، مردم انتظار برآوردن تمام مطالبات انباشته شده خود را دارند.

این نماینده سابق مجلس روند توسعه را مستمر دانست و ادامه داد: «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» یا به تعبیر مرحوم مهندس بازرگان، «سیاست گام به گام».

او در نهایت بحث خود را این گونه جمع کرد: امیدوارم با توجه به این تاریخ مختصری که گفتم، این بار نیز دوباره وارد این سیکل معیوب نشویم و حمایت خودمان را از دولتی که دستاوردهای ارزشمندی دارد، ادامه دهیم.

جواد اطاعت در جواب اینکه با توجه به رأی نزدیک به ۵۰ درصد روحانی در سال ۹۲ و فاصله کم با رقیب، آیا این دوره نگران نیستید، ابراز خوش بینی کرد و گفت: روحانی ای که در سال ۹۲ رأی آورد، فقط چهار روز حمایت اصلاح طلبان را داشت و فردی بود که فقط وعده داده بود؛ اما روحانی امروز، فردی است که سایه تنش را از کشور برداشته است. در سال ۹۱ در یک نظرسنجی که از مردم شده بود، مهم ترین دغدغه آنها جنگ، حمله اسرائیل و پرونده هسته ای بود. از طرف دیگر تحریم ها نیز فشار زیادی بر مردم آورده بود و انفعال سیاسی دولت قبل سبب شده بود در قطع نامه های سازمان ملل همه کشورها علیه ایران باشند؛ اما امروز می بینیم این کشورها از ایران حمایت می کنند و صدها تیم اقتصادی در دو سال گذشته برای سرمایه گذاری و امکان سنجی بازار در بخش های مختلف به کشور سفر کرده اند.

او ادامه داد: روحانی امروز عملکرد مثبتی داشته و مردم این را می بینند و در مقابل نیز تخریب رقبا را مشاهده می کنند که چطور یک مورد کوچک را بزرگ نمایی می کنند. در نهایت مردم آگاه هستند و در مقابل آنها موضع می گیرند؛ چون می فهمند این گروه می خواهند مردم را عقب افتاده نشان دهند. امروز دیگر موضوع پول های ترکیه و دکل های گمشده نداریم و من فکر می کنم در همان دور اول مردم به این تخریب ها واکنش نشان دهند و حسن روحانی با اکثریت آرا، رئیس جمهور دوازدهم ایران شود.

مردم وضعیت سال ۹۱ را فراموش نکرده اند

مهرعلیزاده هم این خوش بینی را بیشتر توضیح داد و گفت: سال ۹۲ روحانی با برنامه های خود و حمایت هایی که از او شد، توانست اکثریت آرا را به دست آورد؛ اما این دوره، او کارنامه درخشانی دارد که مردم از نزدیک دیده و لمس کرده اند. از این بابت من هم خوش بین هستم. مهرعلیزاده ادامه داد: مردم وضعیت سال ۹۱ را فراموش نکرده اند، در نظرسنجی های آن دوره، ۳۰ تا ۳۱ درصد مردم مسئله اصلی خودشان را نگرانی از جنگ و بحث هسته ای اعلام کردند و تازه بحث های اقتصادی هم مطرح بود. او توانست رشد اقتصادی را از منفی ۶,٨ درصد به مثبت هفت درصد برساند. منتقدان می گویند بدون نفت و میعانات نفتی این رشد دو درصد است؛ خب خدا را شکر که دو درصد را می پذیرند؛ یعنی ما از رشد اقتصادی منفی به رشد اقتصادی مثبت رسیدیم.

تغییر اصولگرایان تنها شانس آنهاست

جواد اطاعت در جواب به پرسش خبرنگاری درباره آینده اصولگرایی گفت: اصلاح طلبان وقتی در دوره چهارم مجلس حدود ۴۰ نماینده رد صلاحیت شدند، در انتخابات شکست خوردند. آنها بعد از آن در خود بازاندیشی کردند و دچار دگردیسی شدند. در حال حاضر اصولگرایان مخدوش شده اند و از همین بابت به رویه های سلبی و تخریبی روی آورده اند. او در ادامه ایرانیان را صاحب گذشت و تغییر اصولگرایان را تنها شانس شان برای موفقت دانست. مهرعلیزاده در جواب به سؤال خبرنگاری که از دو وعده بزرگ روحانی؛ یعنی ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت فقرا در انتهای مناظره روز جمعه پرسید، گفت: به عنوان کسی که در این زمینه ها تخصص دارم، باید بگوییم اگر اتفاق خاصی نیفتد، روحانی قادر به انجام دادن این دو وعده یعنی؛ تک رقمی کردن بی کاری و برطرف کردن تحریم های غیرتخصصی است. او در تبیین این موارد گفت: بیشترین فشار جامعه جهانی درباره پرونده هسته ای بود که دولت توانست آن را بشکند؛ بنابراین دولت تحریم های دیگر را که بهانه های کوچک تری دارند نیز می تواند حل کند؛ کمااینکه شاهد گره گشایی او بوده ایم. درباره اشتغال هم باید بگوییم وقتی ثبات و امنیت سرمایه گذاری به وجود آید، به طور میانگین عدد یک میلیون در دسترس است.

شغل را نمی توان با شعاردادن درست کرد

مهرعلیزاده ادامه داد: شغل را نمی توان با شعاردادن درست کرد. زمان احمدی نژاد طرح زودبازده را اجرا کردند و چندین هزار کارآفرین و فرد جویای کار را تبدیل به بی کار بدهکار کردند که نتیجه مدیریت غلط و اجرای شیوه های بدون منطق است.او ادامه داد: وقتی کشوری ثبات پیدا کرد و دیگر هر لحظه امکان تحریم آن وجود نداشت، سرمایه گذار خارجی را به سوی خود جلب خواهد کرد. از طرف دیگر سرمایه گذار داخلی را نیز که در این چند سال از ترس بی ثباتی، پول خود را راکد کرده نیز به بازار خواهد آورد و ایجاد شغل خواهد شد.مهرعلیزاده گفت: ایجاد یک میلیون شغل سخت نیست؛ اما نیاز به مبنا دارد که امنیت اقتصادی، ایجاد فضای کسب و کار و فعالیت های بانکی هدفمند جزء همین مبناست و دولتی که سهم کارشناسی آن بالا باشد، می تواند آن را انجام دهد. این دولت با وجود اطمینان دنیا و مردم و تدبیر می تواند یک میلیون شغل را در سال ایجاد کند؛ اما دیگران که با فشار، زور و شعار به دنبال پیشبرد اهداف خود هستند، نمی توانند حتی نصف این عدد هم شغل ایجاد کنند.او ادامه داد: مردم همه این اتفاقات را می بینند، حرف ها را تشخیص می دهند، ذات انسان از دروغ و حرف های پوچ متنفر است؛ به ویژه آنکه تجربه این گونه رفتارها را در هشت سال دولت اصولگرایان داشته اند. پس نسبت به این رفتار واکنش مقابله ای نشان خواهند داد.

کدام کاندیدا اراده به توسعه دارد

جواد اطاعت در این باره گفت: رقیبان آقای روحانی به الزامات مبارزه با فساد و کاهش نرخ بی کاری قائل نیستند. مثلا اولین شرط مبارزه با فساد، ایجاد و محافظت از رسانه های آزاد است. لازمه ایجاد اشتغال هم تعامل با نظام بین الملل است. امروزه اقتصاد جهانی است و شرط اول توسعه، تعامل با نظام بین الملل است.این استاد علوم سیاسی در ادامه با شمردن موارد مورد اجتماع صاحب نظران درباره توسعه گفت: اولین مورد امنیت است؛ این امنیت فقط فیزیکی نیست بلکه امنیت سرمایه گذاری هم هست. مورد دوم تعامل با نظام بین الملل و مورد آخر اراده رهبران برای توسعه است. حالا شما بگویید کدام کاندیدا اراده به توسعه دارد؟ کدام کاندیدا می تواند با نظام بین الملل تعامل کند؟ و کدام کاندیدا می تواند امنیت سرمایه گذاری را پدید آورد؟

منبع:تحقیقستان

افشاگری,اخبار جدید,افشاگری نیوز,افشاگری روز,افشاگری جدید,افشاگری

همچنین ببینید

177 اصل قانون اساسی

۱۷۷ اصل قانون اساسی

۱۷۷ اصل قانون اساسی  در این مقاله به شرح مختصر تمام ۱۷۷ اصل قانون اساسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *