چکیده‌ مقاله (Abstract)

چکیده‌ مقاله (Abstract)

چکیده‌ مقاله‌ باید حاوى‌ مطالب‌ و حقایق‌ یافت‌ شده‌ در کار تحقیقى‌، و مهمترین‌ نتایج‌ و میزان‌ اهمیت‌ کار انجام شده بوده‌ ومعنى‌ هر یک‌ از یافته‌ ها را بیان‌ نماید. نباید در چکیده‌ مطالبى‌ رابیان‌ نمود که‌ در مقاله‌ نیامده‌ است‌ بلکه‌ بایدیافته‌ هاى‌ مرتبط بامقاله‌ را در برداشته‌ و دقیق‌ باشد .


نباید در قسمت‌ چکیده‌ از عباراتى‌ مثل‌ “اهمیت‌ یافته‌ ها در این‌ مقاله‌ بحث‌ شده‌ است‌…” استفاده‌ نمود زیرا این‌عبارت‌ و نظایر آن‌ هیچگونه‌ اطلاعاتى‌ را به‌ خوانندگان‌ نمى‌ دهند و غیر مفید هستند و فقط محدودیت استفاده از کلمات را براى شما بیشتر مى کنند.(سقف۱۵۰کلمه)- . بجاى‌ اینها باید یافته‌ ها راذکر نموده‌ و بیان‌ کنید که‌ چرا این‌ یافته‌ ها مهم‌ هستند .

چهار جزء اصلى‌ هر چکیده‌ عبارتند از :

۱ – یافته‌ هایتان‌ ، یا چیزى‌ که‌ قصد یافتن‌ ‌ آنرا داشته‌اید. این‌ موضوع‌ ممکن‌ است‌ قبلا در قسمت‌ عنوان‌مقاله‌ ذکر شده‌ باشد.

۲ – اگر روشهاى‌ بکار برده‌ شده‌ در کار تحقیقى‌ جالب‌ هستند توضیحى‌ راجع‌ به‌ آنها ذکر کنید در غیر اینصورت لزومى‌ به‌ اینکار نیست‌ .

۳ – نتایج‌ اصلى‌ کار را همراه‌ با تعابیراصلی آنها بصورت شفاف وواضح ذکرکنید.

هرگزنبا ید از توصیفات‌ مبهم‌ استفاده‌ نمائید. تعبیر و تفسیر‌ از نتایج‌ را براساس‌ اهمیت‌ ، کاربرد و استنباط‌ از آنها ذکر نمائید .

حتما بخوانید  زندگی کارلوس کی روش

۴-حجم یک چکیده نباید بیش از ۱۵۰کلمه باشد.

هر یک‌ از موارد فوق‌ را حداکثر در چند جمله‌ ذکر نموده‌ و از کلمات اختصارى‌ که در متن‌ استفاده‌ نموده‌ایدو یا خود آنها را مخفف‌ کرده و به اختصار آورده اید، در قسمت‌ چکیده‌ استفاده‌ ننمائید. در چکیده‌ از اشکال‌ و جداول‌ استفاده‌ ننموده‌ و به‌آنها آدرس‌ هم‌ ندهید. از عبارات‌ ساده‌ و مسلم‌ همراه‌ با مقادیر و اعداد استفاده‌ کنید. مثلا بنویسید:”هشتادوشش‌ درصد ( ۸۶%) بیماران‌ بعد از درمان‌ سلامت‌ خود را به‌ دست‌ آوردند ”

در چکیده جملات‌ را طورى‌ ننویسید که‌ نیاز باشد به‌ منبعى‌ آدرس‌ بدهید ولى‌ اگر لازم‌ شد که‌ در چکیده‌ به‌ منبعى‌ آدرس‌ دهید باید تمام‌ مشخصات‌ منبع‌ یعنى‌: زمان‌ چاپ‌ ، نام‌ نویسندگان،‌ نام‌ مجله‌ و غیره‌ را ذکر کنید.

گردآوری توسط: تحقیقستان

۰

برچسب ها

حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن