یادگیری در خواب

یادگیری در خواب

یادگیری در خواب

داشتن خواب خوب برای یادگیری و تشکیل حافظه ضروری است. علاوه بر این ،دانشمندان توانسته اند خاطرات خاصی را در طول خواب به دست آورند و آن را تحکیم نمایند. با اینحال مکانیسم دقیقی  که در مورد خواب و رخدادهای موجود در آن وجود دارد مشخص نیست.

افرادی که کارتون آزمایشگاه دکستر را دیده اند حتما به خاطر می اورند که در ان اپیزود مشهوری وجود داشت که دکستر تلاش می کرد در خواب، زبان فرانسه را یاد بگیرد. برای اینکار، او دستگاهی را اختراع کرده بود که با اجرای عبارات فرانسوی در خواب، باعث یادگیری این زبان می شد.

ایده ای که در مورد یادگیری در خواب وجود دارد ذهن هنرمندان و دانشمندان را نیز به خود درگیر کرده است. اینکه یک روز بتوانیم خلاقیت و بهره وری خود را با یادگیری در خواب بهبود ببخشیم بسیار لذت بخش و جذاب است.

اما آیا چنین سناریویی به واقعیت خواهد پیوست؟ برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد این موضوع ممکن است به واقعیت تبدیل شود.

دانشمندان به طور کلی در حال بررسی و درک شرایطی هستند که در آن،  مغز در طول خواب به یادگیری می پردازد و خاطراتی را تشکیل می دهد. به عنوان مثال، مطالعات قبلی نشان می دهد  خواب با حرکات غیر سریع چشم برای تحکیم خاطرات ضروری است.

همچنین مطالعات انجام شده بیان می کند اسپیندل های خواب که می توان آن را در الکتروانسفالوگرام در طول مرحله دوم خواب  با حرکات غیر سریع چشم  مشاهده کرد، برای تحکیم این خاطرات ضروری هستند. دانشمندان همچنین توانستند برخی از خاطرات خاص را هدف قرار دهند و با استفاده از نشانه های شنوایی دوباره آنها را فعال یا تقویت کنند.

با این حال، مکانیزم پشت چنین دستاوردهایی تا به امروز مرموز باقی مانده است.

محققان هم چنین در مورد اینکه چنین مکانیسم هایی می تواند در یادگیری اطلاعات جدید به مغز کمک کند نیز شک داشتند. بنابراین، یک تیم از محققان تصمیم گرفتند تحقیقی در این زمینه انجام دهند. اسکات کیرنی، از دانشگاه یورک در انگلیس، با برنارد استاریسینا،  از  دانشگاه بیرمنگام شروع به تحقیق در این زمینه کردند. یافته های آنها در مجله Current Biology منتشر شده است.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2435

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان