۵ اسفند روز سپندارمذگان (ولنتاین)

5 اسفند روز سپندارمذگان(ولنتاین)

۵ اسفند روز سپندارمذگان (ولنتاین)

ولنتاین که روز عشق غربی ها می باشد, معادلی هم در فرهنگ ایرانی دارد و آن روز سپندارمذگان است سپندارمذگان در ۵ اسفند, روز عشق ایرانی ها می باشد که در زیر توضیحاتی درباره آن آورده شده است

روز سپندارمذگان

روز پنجم ماه اسفند، اسفندگان یا سپندارمذگان نامیده می شد که از نام دوازدهمین ماه سال یعنی اسفند برگرفته شده است. در آن زمان، اسفندگان روزی برای بزرگداشت زن و باروری بود. سپندارمذ یا اسفند، فرشته ی نگهدار زمین است.

او مادر تمام مخلوقات روی زمین و منشاء بسیاری از خیر و برکت هاست. در این روز، مردان به زنان و دختران خود هدایایی می دادند. این کار نشان دهنده ی جایگاه والای زن در ایران از زمان های باستان است.

آیا روز عشق متعلق به ایرانیان است؟

بعضی افراد بر این عقیده اند که روز عشق متعلق به ایرانیان است، گرچه هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد. شاید دلیل این ادعا آن باشد که ایرانی ها در پی یک ورژن ایرانی روز ولنتاین غربی هستند که درست ۱۰ روز پیش از اسفندگان برگزار می شود. این فکر بیشتر در میان عموم مردم رواج پیدا کرده تا این روز را تبدیل به سمبل عشق و بزرگداشت مقام زن کنند. درست یا نادرست بودن آن مشخص نیست.

سپندارمذگان چه روزی است؟

در این مورد تناقضاتی وجود دارد. روز اسفندگان در اصل روز پنجم اسفند برابر با بیست و سوم فوریه بوده است اما به اعتقاد برخی کارشناسان این روز مصادف با بیست و نهم بهمن یا هفدهم فوریه است. اما چرا دو تاریخ برای یک روز وجود دارد؟

این ۶ روز فاصله برمی گردد به اینکه در تقویم جدید شمسی مانند ایران باستان ۶ ماه از سال ۳۰ روز نیست و به همین دلیل کارشناسان تصمیم گرفتند اصلاحاتی در تقویم ایجاد کنند.

بدین ترتیب اسفندگان ۶ روز جلو افتاده است. این اصلاحات باعث شده افرادی که دوست دارند این سنت کهن را به درستی اجرا کنند دچار ابهام شوند. اما به هر حال سپندارمذگان همانطور که از نامش پیداست، روزی است که بایستی در ماه خودش، یعنی اسفند برگزار شود.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2476

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقستان
توسط
تومان

از آخرین مقالات و تخفیفات هیجان انگیز تحقیقستان باخبر شوید!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .