خزنده های گوگل و عملکرد آنها در سئو

آموزش سئو

خزنده های گوگل و عملکرد آنها در سئو

حتی اگر نام خزنده های گوگل ( Crawls ) را نشنیده باشید، ممکن است نام ربات های گوگل را شنیده باشید . ربات های گوگل یا همین خزنده ها وارد صفحات وب سایت ها می شوند و به معنای واقعی کلمه به درون صفحات می خزند و به لینک ها وارد می شوند . وارد شدن به این لینک ها ارتباطی به این ندارد که آن لینک داخلی است یا خارجی . به هر روی خزنده ها وارد آن ها می شوند و ساختار وب سایت ها را می شناسند .


هرچند که خزنده های موتور جستجو اولویتشان نقشه سایت site map می باشد ولی این طور هم نیست که خودشان بی ابتکار باشند . خزنده ها ممکن است در طول روز چند بار به سایت ها سر بزنند . در مجموع ، سرباز های خستگی ناپذیر گوگل ، بارها و بارها خزش انجام می دهند تا خوراک موتور جستجوی گوگل را تامین کنند . شاید این سوال پیش آمده باشد که داده های جمع آوری شده به چه کار می آیند . داده هایی که خزنده های گوگل جمع آوری می کنند که همین شیوه جمع کردنشان هم بر اساس الگوریتم های پیچیده و در هم تنیده انجام می شود ، به عنوان متر و معیار معرفی نتایج به کاربران هنگام جستجو ، مورد استفاده قرار می گیرد .

خزش (Crawling) و ایندکس (Indexing) از مهم ترین اصطلاحات هستند. اگر شما کمی در جهت بهینه سازی سایت حرکت کرده باشید حتما واژه های خزنده گوگل و ایندکس گوگل به گوشتان خورده و خوب است بدانید تمام دنیای وب به این دو واژه وابسته است. با هم به تعریف این واژه ها می پردازیم و کمی آنها را عمیق تر بررسی می کنیم:

خزیدن

به زمانی گفته می شود که گوگل سایت شما را برای شناسایی محتوای آن بررسی می کند. این بررسی توسط روبات های خزنده گوگل انجام می شود.

ایندکس

پس از اینکه خزیدن روبات های گوگل به پایان رسید ، صفحات سایت شما در ایندکس گوگل قرار می گیرد و از آن پس سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده خواهد شد.

خزنده گوگل چیست؟

معنی پایه که میتوان برای خزیدن بیان کرد، دنبال کردن یک مسیر است. در دنیای سئو ، خزیدن به معنای “دنبال کردن لینک های داخل سایت شما و خزیدن در سرتاسر آن” است. روبات ها از هر صفحه ای که وارد سایت شما شوند صفحات دیگری که در آن صفحه لینک شده اند را نیز دنبال می کنند. این یکی از دلایلی است که یک سئو کار برای سایت ، نقشه ایجاد می کند. نقشه سایت حاوی تمامی لینک های آن است و به روبات های گوگل کمک می کند تا به صورت عمیق تری سایت را پیمایش کنند.

ممکن است این سؤال به ذهن شما برسد که اگر نخواهیم بخش هایی از سایت توسط روبات ها پیمایش شوند چه کار باید بکنیم؟ باید بگوییم برای این کار از فایل Robots.txt استفاده می شود که در آن به روبات های گوگل گفته می شود کدام لینک ها را پیمایش نکنند.

ایندکس گوگل چیست؟

به فرآیندی که در طی آن یک سایت به لیست سایت های موتور جستجوی گوگل اضافه می شود ، ایندکس گوگل می گویند. یک طراح سایت حرفه ای بر اساس نوع تگ هایی که در صفحات سایت استفاده می کند می تواند به گوگل بگوید یک صفحه را ایندکس کند یا نه. به طور مثال در مورد سیستم مدیریت محتوای وردپرس ، تمامی مطالب و صفحات در ایندکس گوگل قرار می گیرند. در این رابطه تفاوتی ندارد که شما از چه قالب وردپرس استفاده می کنید.

یک ایده خوب برای اینکه سایت شما رتبه بهتری درنتایج گوگل پیدا کند این است که فقط بخش های حیاتی و مهم سایتتان را در ایندکس گوگل قرار دهید و از ایندکس کردن بخش های غیر ضروری مثل برچسب ها ، دسته بندی ها و … (به جز صفحات) خود داری کنید.

عواملی که در خزیدن روبات ها مؤثرند

امروز میلیون ها سایت در سراسر دنیای وب وجود دارند. آیا فکر می کنید هر کسی از وضعیت ایندکس شدن سایتی که صاحب آن است راضیست؟ قطعا خیر! اکثر مدیران سایت همیشه از این موضوع ناراحتند که چرا همه مطالب سایتشان ایندکس نمی شود.

ویژگی های یک وبسایت خوب از نظر گوگل :

۱- حاوی اطلاعات مفید باشد.

۲- دقیق تر و قابل استناد تر از سایر وب سایتها باشد.

۳- محتوای وب سایت با کیفیت باشد.

۴- جذاب باشد و کاربران با وب سایت تعامل داشته باشند.

۵- از زیاده روی ها بیهوده پرهیز شود.

۶- موارد فنی مانند راحتی در مطالعه و واکنشگرایی و …

گردآوری توسط: تحقیقستان

2435

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان