طراحی داخلی و دکوراسیون منزل برای بیماران مبتلا به بیش فعالی

طراحی داخلی منزل برای بيماران بيش فعال

طراحی داخلی و دکوراسیون منزل برای بیماران مبتلا به بیش فعالی

اختلال بیش فعالی (ADHD)  اختلالی است که در آن پر تحرکی، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی افراد مبتلا به آن شدید تر از افراد دیگر است. ویژگی های عمده این اختلال شامل تحرک و فعالیت بیش از حد، تکانشگری و مشکل در توجه و تمرکز است.


لذا درمان به موقع این بیماران در بهبود سطح زندگیشان بسیار مهم ودارو درمانی و حمایت های خانوادگی و تحصیلی در بهبود عملکرد آنها موثر است ضمن اینکه پژوهش ها نشان داده فضای زندگی و دکوراسیون نیز می تواند در بهبود این اختلال کمک کننده باشد برای اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای طراحی داخلی و دکوراسیون برای افراد مبتلا به بیش فعالی در ادامه با ما همراه باشید…..

طراحی داخلی و دکوراسیون منزل برای بیماران مبتلا به بیش فعالی

برای بیماران مبتلا به این اختلال بهتر است در دکوراسیون رنگ دیوارها و سقف یکسان انتخاب شود و برای انتخاب رنگ اجزای مختلف و شکل دهنده دکوراسیون بهتر است رنگهای ملایم و آرامش بخش مانند آبی ،کرم و یا خاکستری انتخاب شوند و پرده ها و مبلمان منزل نیز دارای تضاد کم و در هماهنگی با تناژ رنگ های ملایم باشد. برای مثال روتختی- فرش-پرده را همرنگ در نظر بگیرید و از تنوع بصری بپرهیزید.

طراحی داخلی و دکوراسیون منزل برای بیماران مبتلا به بیش فعالی

در دکوراسیون اتاق خواب کودک  و یا به منظور بزرگسالان، فضای کار و یا خانه بهتر است وسایل تزیینی و اضافی جمع آوری شود تا از حواس پرتی جلوگیری شود همچنین وسایل کاربردی با  تعداد محدود تمرکز را برای انجام کارها در این افراد افزایش می دهد برای مثال در اتاق کودکان ADHD بهتر است تعداد اسباب بازی های محدودتر اما به دلخواه کودک را در اختیار او و در دکور قرار داد.

فراموش نکنید در طول روز بهتر است پرده ها کنار زده شوند و در شب از لامپهای رنگ سفید استفاده شود نور پردازی در فضای منزل بایستی طوری طراحی شوند که نورهای زننده حذف ولی بطور کافی فضای منزل نورانی باشد.

برای بهبود شرایط بهتر است حتما اتاقی اختصاصی به این افراد تعلق گیرد تا شرایط محیطی و متناسب با آن ها در دکوراسیون لحاظ گردد ضمن اینکه برای مثال در اتاق کودک اگر یک اتاق به دو کودک تعلق داشته باشد می تواند برای کودک ADHD آسایش و تمرکز حواس کمتری را در بر داشته باشد.

قرار دادن تلویزیون و میز کامپیوتر و در کل وسایل الکترونیک  به ویژه در اتاق کودک انتخابی نامناسب است و حتی ممکن است بر خواب اثر منفی داشته باشد. نکته دیگر سنجش دمای اتاق و قرار دادن درجه حرارت اتاق بین ۲۰ تا ۲۳ باست زیرا گرمای زیاد باعث احساس کلافگی در این بیماران می شود.

نظم و پرهیز از شلوغی از موارد اصلی و در اولویت برای بهبود ADHD محسوب می شود ایجاد فضای آرامش بخش از نظر بصری و وسایل طبقه بندی شده می تواند مشکلات کمتری برای این گروه ایجاد کند و استرس های ناشی از شلوغی را بکاهد.

طراحی داخلی و دکوراسیون منزل برای بیماران مبتلا به بیش فعالی

همچنین علاوه بر نظم اجزای دکوراسیون بهتر است در دکوراسیون صفحه ای برای یادداشت لیست وظایف و کارهای پیش رو قرار گیرد که تا به طور واضح با دیدن این صفحه یا تخته سیاه کارها با تمرکز بیشتری انجام شود.

بر اساس علم پزشکی و روانشناسی کاهش محرکهای فرعی محیطی در افزایش تمرکز و توجه بیماران امری موثر است اثرات رنگها و یا نورهای طبیعی می توانند بر عملکرد و متابولیسم مغزی اثر مهمی داشته وباعث افزایش یادگیری و تنظیم خواب گردند.

نتایج مطالعات و پژوهش های حاصل از بررسی دکوراسیون فضا بر افراد بیش فعال نشان می دهد تغییرفضای داخلی محل زندگی آن ها بر اساس توصیه های روانشناسی و معماری در بهبود و کنترل علایم بیماری بسیار موثر است ومی تواند باعث افزایش تعاملات اجتماعی و بهبود عملکرد در آن ها گردد.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2439

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان