مقاله درباره تعطیلات کریسمس

مقاله درباره تعطیلات کریسمس

مقاله درباره تعطیلات کریسمس

کریسمس و سال نو میلادی از مهمترین اعیاد جهان غرب می باشد که ساکنان این کشورها در این تعطیلات به گردش و مسافرت می پردازند معمولا از ۲۵ دسامبر تا ۱ ژانویه را جشن می گیرند و تقریبا به مدت ۱۳ روز تعطیل می باشند. در ادامه به تاریخ و تقویم و تعطیلات سال نو و کریسمس پرداخته شده است.

بر اساس سنتی دیرینه، مسیحیان ابتدای سال را اول ژانویه می دانند. د رواقع شروع سال، غیر از مبدأ سال است.

مبدا تاریخ نزد مسیحیان تولد حضرت عیسی مسیح است(ع) که اتفاقا در روز ۲۵ماه دسامبر واقع شده یعنی یک هفته مانده به تحویل سال

تقویم در کشورهای اروپایی تغییرات بسیاری داشته است که در اینجا به مهمترین نکات آن اشاره می شود:

اساس و ریشه اولیه تقویم میلادی، تقویمی به نام: «سال شمار رومی» است.( زیرا زمانی که مسیحیت به عنوان دین رسمی مردم اروپا پذیرفته شد رومیان بر قسمت عمده ای از اروپا حاکم بودند). لازم به تذکر است که تقویم روم باستان تقویمی قمری بوده و ماه های آن با مشاهده هلال ماه نو آغاز می شد. قدمت این تقویم نیز به قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

در تقویم رومیان قدیم هیچ یک از اصول شناخته شده تقویم های شمسی، شمسی- قمری و قمری رایج در قسمت اعظم دنیای متدن باستان رعایت نمی شد.

رومی ها بر خلاف مردم بابل، مصر، ایران و یونان که از قرن ها قبل تقریبا طول دقیق و بسیار نزدیک به مقادیر مورد قبول امروز را می دانستند، طول یک سال شمسی را ۳۶۵ روز و ۱۳ ساعت و یا ۳۶۶ روز تمام تصور می نمودند. لذا تقویم آنان در مدت کوتاهی شاهد سیرقهقراییِ آغازِ سال بود.

سال های رومی ابتدا ده ماهه بودند.

در حدود سال های ۷۱۵ قبل از میلاد مسیح شخصی به نام نوماپومپیلوس (numapompilus) ماه های ژانویه و فوریه را به عنوان ماه های یازدهم و دوازدهم به این تقویم اضافه کرد.

نارسایی تقویم رومی و عدم کارآیی آن برای مردم و حکومت روم به حدی بود که ضرورت اصلاح و یا جایگزین ساختن تقویم دیگری را به جای آن ایجاب می نمود. لذا در زمان ژولیوس سزار (مرگ۴۴ قبل از میلاد) و پس از فتح مصر توسط وی، او متوجه تقویم شمسی مصری گردید که از هزاره چهارم قبل از میلاد در مصر رواج داشت. تقویمی که ژولیوس سزار در روم معمول نمود و به تقویم ژولین و بعدا به تقویم مسیحی معروف گردید از تقویم سنتی مردم روم و اساس آن از تقویم رایج در مصر اقتباس شده است. جنجالی نیوز

برخی از پژوهشگران معتقدند از حدود ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح روز اول ژانویه رسما به عنوان آغاز سال در روم تعیین گردید. زیرا در این روز نمایندگان انتخابی مردم زمام امور مملکت را به دست می گرفتند. بنابراین به تدریج همین روز که آغاز یک تغییر و تحول تازه بود جای خود را به عنوان آغاز سال باز نمود.

ابتدا چیزی به نام هفته وجود نداشت بلکه روزهای ماه را با عدد می شمردند. مثلا می گفتند روز نوزدهم این ماه.

برای مدتی هم ایام هر هفته فقط پنج روز بود! تا آن که در زمان کنستانتین (۳۰۶- ۳۳۷ م وی که امپراطور روم بود دریافت از احساسات دینی مردم می تواند برای تحکیم پایه های حکومت خویش استفاده کند بر نفوذ فزاینده مسیحیت که می رفت تا تمامی اروپا را تسخیر کند، تکیه کرد و به تعظیم و تکریم ظاهری مسیح پرداخته و دست به کارهای نمایشی بسیاری زد به عنوان نمونه با یک فرمان، هفته هفت روزه را به عنوان رکنی از ارکان تقویم قرار داد و اولین روز هفته(یکشنبه) را برای دعا و نیایش و استراحت اختصاص داد. اما علی رغم گسترش سریع مسیحیت پس از این تاریخ پذیرفتن هفته به عنوان رکنی از ارکان تقویم با تاخیر بسیار صورت گرفت و شمارش روزهای ماه با عدد کما کان تا قرن شانزدهم میلادی در قسمت وسیعی از اروپا رواج داشت.

در آن زمان مبدا مشخصی برای تاریخ وجود نداشت و مبدا تاریخ مرتب در حال تغییر بود. بدین صورت که با به قدرت رسیدن هر پادشاه جدیدی یک مبدا جدید به تاریخ اضافه می شد. تا آن که در سال ۵۲۵ م یک راهب رومی به نام دیونیسیوس اگزیگوس پس از محاسبه و بدست آوردن تقریبی زمان تولد حضرت عیسی (ع) تقویمی ارائه کرد که مبدا آن را تولد حضرت عیسی (ع) قرار داده بود. این تقویم از طرف کلیسای روم پذیرفته شد. انگلستان نخستین کشوری بود که این تقویم به تدریج در آن رواج یافت.

نکته بسیار جالب توجه آن است که تقویم میلادی (پس از اعمال اصلاحاتی توسط پاپ گرگوری سیزدهم) در بسیاری از کشورهای اروپایی پس از قرن دهم معمول و مرسوم گردید. به عنوان نمونه: کشورهای دارای مذهب کاتولیک اروپا مانند: ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک، فرانسه، این تقویم را در سال ۱۵۸۲م پذیرفتند. سوئد و هلند در سال ۱۵۸۳م، آلمان۱۵۸۴م، لهستان۱۵۸۶م و … . سایر کشورهای جهان نیز در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم رسما تقویم میلادی (اصلاح شده) را قبول کردند.!

در پایان این بحث برای نشان دادن آشفتگی تاریخ وقایع اروپا به دلیل پذیرفتن تقویم میلادی (اصلاح شده توسط گرگوری) در سال های مختلف و شروع سال با ماه های مختلف سال نقل چند سطر از کتاب «راهنمای گاه شماری برای دانشجویان تاریخ انگلیس» کفایت می کند:

«اگر تصور کنیم یک مسافر در یکم مارس۱۲۴۵م از ونیز به قصد فلورانس خارج شود در شهر فلورانس در می یابد که هنوز سال ۱۲۴۴م ادامه دارد. پس از یک توقف کوتاه در فلورانس وقتی به شهر پیزا وارد می شود استنباط می کند که سال مجددا در سال ۱۲۴۵م است و در ورود به فرانسه قبل از عید رستاخیز حضرت عیسی(۱۶ آوریل)

جشن سال نو در کشورهای اروپایی، معمولا از ۲۵ دسامبر تا ۱ ژانویه می باشد.

و اختلاف کوچکی وجود دارد که گروهی می گویند حضرت مسیح ۲۵ دسامبر به دنیا آمده اند و عده ای نیز می گویند ۱ ژانویه

که برای همین تاریخ شروع میلادی بوده است

البته تعطیلی این ۱۳ روز طبق روال سال های گذشته در کشورهای مختلف متفاوت است، که این قاعده برای آمریکا و اروپا صدق می کند و ۳ روز ۲۵ دسامبر ، ۱ ژانویه و ۲ ژانویه به عنوان روزهای تعطیلی رسمی محسوب می شوند.

باید این موضوع را در نظر داشت که در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی است، که اگر این ایام به این روزها بخورد، مسلماً آنها هم حزء تعطیلات محسوب می شوند.

ولی برای مثال در کشور ارمنستان تعطیلات از روز ۳۰ دسامبر تا پایان روز ۸ ژانویه می باشد.

البته مدارس و دانشگاه ها در خلال تمامی روزهای کریسمس و سال نو تعطیل است و دانش آموزان و دانشجویان خواهند توانست با خیال راحت از تعطیلات کریسمس و سال نو لذت ببرند.

پزشکان، پرستاران و در کل شاغلان بخش درمانی و همچنین پلیس ها، تعطیلات ندارند و هر روزه باید سر کار خود حاضر شوند.

نکته دیگر آنکه مدت تعطیلات کریسمس بستگی به کشوری که در آن هستید ، متغیر است. در بعضی کشورها طولانی در بعضی دیگر کوتاه تر است.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2439

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان