راهنمای تور (راهنمای گردشگری) کیست؟

راهنمای تور (راهنمای گردشگری) کیست؟

آیا می‌دانید تور لیدر کیست و چه وظایفی دارد؟ می‌دانستید تور لیدر و راهنمای تور هر کدام وظایف جداگانه‌ای دارند و مترادف نیستند؟ یک تور لیدر چه روحیات و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ چگونه می‌توانیم تور لیدر شویم؟

شاید شما هم مثل خیلی از کسانی که عاشق سفر هستند، به شغل تورلیدری فکر کرده‌اید، امّا اطلاعات دقیقی درباره آن ندارید و در واقع نمی‌دانید که برای آن مناسب هستید یا نه!

تورلیدر ها و راهنمایان تور چه کسانی هستند و چه وظیفه‌ای دارند؟

تورلیدر شخصی است که مسئولیت سفر گروه مسافران در تور را به عهده دارد. به عبارتی دیگر تورلیدر از ابتدا تا انتهای سفر همراه مسافران، موظّف است طبق برنامه‌ای که آژانس تعیین کرده و آنها بابت آن هزینه پرداخت کرده‌اند، سفر را اجرا کند. تورلیدر سرپرست گروه و مسئول تمام هماهنگی‌های سفر با اقامتگاه، راننده، راهنمای تور و… است و بروز هر گونه اشکالی، به عهده او است.

Tour Guide کسی است که در سفر مسئولیت دادن اطلاعات کافی به مسافران را دارد و نقش تعیین‌کننده‌ای در چگونگی کیفیت سفر آنها ایفا می‌کند. یک راهنما باید از دانش و اطلاعات کافی در زمینه برگزاری سفر و مقاصد و همچنین مسیرها داشته باشد.

امروزه با تخصصی شدن سفرها در شاخه‌های مختلف، لازم است که راهنمای تور حتما در آن زمینه خاص آموزش دیده باشد.

تفاوت تورلیدر و راهنمای تور چیست؟

گر چه در ایران این دو واژه معادل هم استفاده می‌شوند، اما دو تعریف جدا با مسئولیت‌های جداگانه دارند. در اکثر مواقع ممکن است یک فرد هم تور لیدر باشد و هم راهنمای تور، اما باید بدانیم که این دو متفاوتند و آژانس‌های مسافرتی برای هر کدام، حکم جداگانه‌ای صادر می‌کنند.

حتما بخوانید  چه چیزی استرالیا را منحصربه‌فرد کرده است؟

تورلیدر (Tour Leader) در واقع کسی است که سرپرستی و مسئولیت تور را بر عهده دارد و سفر را مدیریت می‌کند. لازم نیست حتما در دسترس مسافر باشد و حتما بر مسیر سفر مسلط باشد.

راهنمای تور (Tour Guide) شخصی است که افراد یا گروهی را که به منظور بازدید به نقاطی که قابلیت آن را دارند راهنمایی می‌کند و اطلاعات و جزئیات محل را در اختیار آنها قرار می‌دهد. در حال حاضر کشورهایی که توان گردشگر پذیری بالایی دارند دوره‌های تخصصی برای آموزش راهنمایان خود تعریف کرده‌اند و افراد ملزم به گذراندن این دوره‌های آموزشی هستند.

اما باید گفت که کارها و وظایف این دو همپوشانی و گاهی شباهت زیادی به هم دارد و از همین جهت است که گاهی مترادف به کار می‌روند. در مواردی ممکن است آژانس هر دو وظیفه را به یک نفر بدهد (دو فرد مجزا یکی به عنوان تور لیدر و دیگری به عنوان راهنمای تور، سفر را مدیریت نکنند) که مسائل این چنینی با توجه به آژانس‌های مختلف و توافق فرد با آنها متفاوت است.

تور لیدر و راهنمای تور کیست؟

به صورت کلی همه افراد می‌توانند tour guide یا Tour Leader باشند اما برای اینکه بتوانند در این زمینه موفق شوند، لازم است ویژگی‌ها و علایقی متناسب با آن داشته باشند.

حتما بخوانید  بهترین شهرها در ایران برای سفر تابستانی

از ویژگی‌های بارز یک tour guide، علاقه به یادگیری، شناخت فرهنگ‌ها، آشنا شدن با آدم‌های مختلف و البته عاشق سفر بودن است. یک راهنما برای اینکه موفق باشد، باید جزءجزء وظایفش را دوست داشته باشد و برایش کسالت‌آور و خسته‌کننده نباشد، زیرا راهنمای تور باید علاوه بر اینکه دیر خسته شود، به دیگران هم روحیه بدهد و آنها را سرحال نگه دارد. در کل راهنمایان تور یا تورلیدر ها باید سختی‌های کار رابشناسند و نسبت به آنها صبور باشند. قطعا هماهنگی و سروکله زدن با آدم‌های مختلف با روحیات متفاوت بسیار سخت است، اما این مهارت راهنماست که بتواند این کار را کاملا حرفه‌ای انجام دهد.

چگونه تورلیدر و راهنمای تور شویم؟

اگر یادتان باشد قبلا هر کس که به این کار علاقمند بود، کمی درباره جاذبه‌های یک منطقه مطالعه می‌کرد و بعد از آن به راحتی تور برگزار می‌کرد. این روش به علت خطرات و عواقب بدی که به همراه داشت، باعث شد که برای آن از طریق سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قوانینی مبنی بر ضرورت داشتن کارت راهنمای تور، تدوین شود.

در راستای همین قوانین، موسسات آموزشی مختلفی در جهت ارائه آموزش‌های استاندارد تورلیدری زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شکل گرفتند. افراد بعد از گذراندن دوره و قبولی در آزمون‌های داخلی و آزمون جامع، کارت راهنمای تور دریافت می‌کنند که با آن، مجوز برگزاری تور را به عنوان راهنما پیدا می‌کنند.

حتما بخوانید  صنعت گردشگری ایران از نگاه متفاوت

هر سال با توجه به نیازهای دنیای گردشگری و سفر، دوره‌های جدیدی به این آموزش‌ها اضافه می‌شوند که این به معنی گام برداشتن در زمینه تخصص است. دوره‌هایی که هم‌اکنون وجود دارند عبارتند از: دوره‌های راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی

  • راهنمای تور طبیعت‌گردی
  • راهنمای تور پرنده‌نگری
  • راهنمای تور کوهستان
  • راهنمای تور زمین‌گردشگری
  • راهنمای تور کودک
  • راهنمای تور دوچرخه‌سواری و دوره مدیریت فنی آژانس‌های مسافرتی.

گردآوری توسط: تحقیقستان

۰

برچسب ها

حسین شریفی

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا
بستن