۵ راز در مورد پول

۵ راز در مورد پول

۵ راز در مورد پول

بیشتر افراد به اندازه ی کافی درمورد پول نمی دانند. اخیرا فردی که مدرک دکترا داشته به من گفت: “من ۳۰ سال سن دارم و حدود ۲۵ سال به مدرسه و دانشگاه رفته ام. در این مدت هیچ چیزی درمورد پول یاد نگرفتم تا زمانی که مجبور شدم بدهی خود را بپردازم. بابت وام دانشگاه و کارت اعتباری باید هر ماه در حدود ۲۰۰۰ دلار پرداخت کنم. فکر می کردم که مدرک دانشگاهی به من کمک خواهد کرد تا از تنگنای مالی نجات پیدا کنم. درست است که سالی صد هزار دلار درآمد دارم، اما چطور می توانم آزادی مالی داشته باشم؟

تصور کنید: فردی دارای مدرک دکترا تا زمانی که در ۳۵ سالگی کل بدهی خود را پرداخت نکند، نمی تواند از پولش لذت ببرد. بیشتر اوقات ما حقیقتا هیچ چیزی در مورد پول از اجتماع یاد نمی گیریم. والدین، معلمان و رؤسای ما نتوانسته اند به ما این قواعد ساده را که برای داشتن یک زندگی موفق باید بدانیم، یاد بدهند. در نهایت دچار معضل مالی و پولی می شویم و مسیر خود را از میان این مشکلات تخمین می زنیم!

ثروتمند شدن با تکیه بر سیستم آموزشی، به علت عدم وجود آموزشهای عملی در این زمینه، تقریبا غیرممکن است. ما باید بفهمیم تامین سرمایه شخصی ما واقعا چطور امکان پذیر است. اگر می خواهید در مورد مسائل مالی شخصی خود بیشتر یاد بگیرید، این ۵ راز درمورد پول که اغلب مردم از آن بی اطلاع هستند را بخوانید:

۱- ذهنیت “یک روزی…” را کنار بگذارید.

بیشتر افراد ذهنیت “یک روزی…” دارند. مثلا وقتی یک خانه خوب می بینند می گویند:” یک روزی آن خانه را خواهم خرید” با این مدل ذهنی، از لحاظ احساسی خودتان را از مالکیت آن خانه جدا کرده اید. یعنی عزت نفس خود را کمتر از خرید آن خانه فرض کرده اید.

در عوض باید بگویید: “این خانه همین الان مال من است و هر کاری که بتوان انجام می دهم تا آن را بدست بیاورم.” وقتی چنین طرز فکری داشته باشید، تمام فعالیت های شما برای کسب چیزی که می خواهید هم جهت خواهند شد.

علاوه بر این، بیشتر افراد منتظر هستند تا یک اتفاق خارجی بیفتد و بعد اقدام کنند. مثلا، بعد از فارغ التحصیلی بچه ها یا پرداخت وام مسکن یا… این عادت “یک روزی…” شما را محدود می کند و باعث می شود چیزی که مال شماست را نتوانید بدست آورید.

فرض کنید همین الان همه چیزهایی که می خواهید را دارید و زودتر از آنچه فکر می کنید آنها را بدست خواهید آورد.

۲- دانشگاه تامین کننده نیست.

مارک تواین در جمله ای مشهور می گوید: هیچوقت اجازه نمی دهم مدرسه مانع آموزش من شود!

تحصیلات دانشگاهی تامین کننده ی آزادی مالی نیست. چه بسا ممکن است به عبت هزینه های تحصیل باعث فقر شما شود. بیشتر افراد در دانشگاه ها مطالب نامربوط و مهارت های غیرقابل استفاده یاد می گیرند. استخدام یک مربی کسب و کار یا شرکت در کنفرانس ها می تواند مفیدتر واقع شود.

۳- والدین ارزش پول را به ما می آموزند.

بسیاری از رفتارهای مالی ما از والدین سرچشمه می گیرد. چند ماه پیش که در حال خرید یک لپ تاپ بودم، صدای پدرم را در ذهنم می شنیدم که می گفت:” بدون گارانتی بخر، گارانتی پول اضافه است، اونا فقط میخوان پول بیشتری ازت بگیرن”. من چون حرف پدرم را باور داشتم، بدون گارانتی خریدم .

تقریبا هر چیزی که می خواهید بخرید، حین خرید به این فکر می کنید که آیا والدین شما آن خرید را تایید می کنند یا نه. بیشتر افراد یک کالا یا خدمت خاص را فقط به این دلیل نمی خرند چون می دانند والدینشان آن را تایید نمی کنند. این طرز فکر اگر مانع یادگیری شما درمورد واقعیت پول شود، ممکن است آسیب زننده باشد.

بیشتر والدین به ما آموخته اند که طوری زندگی کنیم که امنیت و آسایش داشته باشیم. به ما می گویند به مدرسه برویم و بعد اتمام تحصیلات یک شغل پیدا کنیم. فرزندان نسل اول اوقات دشواری را به علت این موضوع با والدین خود دارند. بیشتر افراد فقط به دلیل رضایت والدین تحصیلات خود را ادامه می دهند.

۴- ثروت یک انتخاب است.

شما هستید که انتخاب می کنید ثروتمند شوید. خیلی از افراد این تصمیم را نمی گیرند چون نمی دانند که می توانند. ساده ترین راه تصمیم گیری این است که شما یک سبک زندگی مشخص می خواهید. وقتی آن را مشخص کردید، باید اهداف خود را تعیین کنید و برنامه ی عملی برای دستیابی به آن تهیه کنید.

بیشتر اوقات افراد نمی توانند ثروتمند شدن را انتخاب کنند چون در رفتارهایی که به آنها عادت کرده اند، گیر کرده اند. رفتارهایی مثل خواب بیش از حد، تفریح زیاد، مواد مخدر و… این عادتها مانع تفکر صحیح می شوند.

انتخاب ثروت اجتناب ناپذیر است. افرادی که این انتخاب را نداشته باشند، در ادامه ی زندگی خود سر در گم خواهند شد. وقتی ثروت را انتخاب کنید، فعالیت های سود آور انجام خواهید داد.

۵- از افرادی با تفکر منفی و اشتباه دوری کنید.

افراد زیاد عقاید نادرستی درمورد پول دارند. خیلی از معلمین ممکن است به شما بگویند که پول خوب نیست. حرفهای اشتباهی که در نهایت باعث می شود شما فکر کنید افراد ثروتمند آدمهای خوبی نیستند.

پول خوب است و هر فردی که به شما بگوید خوب نیست و نباید پولدار شوید، به احتمال زیاد خودش پولدار نیست. با افرادی دوست شوید که ارزش ثروتمند شدن را می دانند.

گردآوری توسط: تحقیقستان

2443

راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن . ما در تحقیقستان تلاش میکنیم تا بهترین ها را برای شما به ارمغان آوریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

magnifier
توسط
تومان